העימות הנשיאותי: איך ספין נולד

המאבק האמיתי הוצת מיד בתום העימות, כשבאולם סמוך ניסו בכירי המפלגות לסובב את הספין לכיוון מועמדם. זה היה פאתטי - ובו זמנית מרתק לצפייה

מורן שריר
מורן שריר
מורן שריר
מורן שריר

90 הדקות שמיט רומני וברק אובמה בילו יחדיו בחדר הממוזג בפלורידה (17 מעלות צלזיוס, על פי סיכום מוקדם בין המחנה הדמוקרטי לרפובליקאי) לא היו הקרב האמיתי אלא רק חלוקת כלי הנשק. המאבק הרציני באמת הוצת מיד לאחר מכן, חדר אחד ליד. וזה היה מרתק לצפייה.

בסוף העימות עברו המצלמות אל "חדר הספינים", אולם גדול שבו התראיינו בכירי המפלגות וניסו לסובב את הספין לכיוון המועמד שלהם. במידה רבה זה היה מראה פאתטי. סנאטורים ותיקים, מושלים בעבר ובהווה, יועצים אסטרטגיים בכירים, מסתובבים כשמאחוריהם שלט גדול עם שמם כדי שצוותי החדשות יזהו אותם מרחוק. את השלט החזיק פעיל מפלגתי נרגש. נראה שהפעילים האלה בכחול ובאדום מרגישים שהם משתתפים בתהליך הנסי של הדמוקרטיה האמריקאית. למעשה הם סטטיסטים המביטים מהצד באקט הספין - מעשה פולשני, מענג ומביס. הוא לא טהור כמו שהם היו רוצים להאמין, אבל הוא יפהפה בדרכו הנלוזה.

העימות השלישי בין אובמה לרומני

מיד בתום העימות, הפרשן הרפובליקאי באולפן סי-אן-אן - בחור עם שיזוף ושפם מוגזמים - הודה שהנשיא אובמה ניצח את העימות בנקודות. כעבור דקה בחדר הספינים, הסביר הסנאטור הרפובליקאי רוב פורטמן שאובמה אמנם נתן עימות טוב אבל היה תוקפני מדי. חזרה לאולפן, הפרשן השזוף ממקודם מתחיל לפקפק ביכולותיו של הנשיא להיות המפקד העליון של הצבא כיוון שהוא "תוקפני ולא שולט באגרסיות שלו". כדי לתת סימוכין להערכה הנוכחית, המשופם מרים את הסמארטפון שלו ומודיע שהרשתות החברתיות ו"יקום הטוויטר" משתוללים בסטטוסים וציוצים על התוקפנות של הנשיא מול שיקול הדעת והמתינות של המועמד הרפובליקאי. "יקום הרשתות החברתיות" הוא מין מפלצת לא צפויה שמזינה את פרשני הטלוויזיה וגם טורפת אותם. הם נוהגים בה בכבוד.

השידור המסכם. הספין יפהפה בדרכו הנלוזה

הפרשן הדמוקרטי, בחור שחור, ממושקף וקירח, ממהר להצטדק ומסביר שכדי לכהן כמפקד העליון של הצבא, אדם צריך נחישות, קשיחות ולהט - ואת זה אובמה הפגין. לטענתו, רומני נראה רופס, דבר שמעיד גם על מדיניות החוץ שלו. באותו רגע הדמוקרטים הפסידו במשחק משום שהסכימו לשחק עם הספין הרפובליקאי במקום להמציא כדור משלהם.

ובחדר אחר בפלורידה ישבו 25 קולות צפים. הם נשאלו מה חשבו על העימות ואחד מהם הסביר שהנשיא היה ממש אלים והוא מצפה ליותר קור רוח ממי שאמור לשלוח חיילים לקרב. זה היה ריקוד הניצחון - הספין חלחל במוחו של קול צף. המנחה שאלה את האיש מה הוא עושה למחייתו. "אני יוצר עבודות בפנסיה" (retired job creator), הוא ענה. "יוצר עבודות" זה השם המכובס שהרפובליקאים המציאו לאנשי עסקים כדי לגרום להם להצטייר כמועילים לחברה ויצרניים. בזמן שספין אחד עושה את צעדיו הראשונים במחזור הדם של הפנסיונר מפלורידה, הספין הקודם כבר מכה שורשים עמוק בתוך הבטן שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ