גם אם פרצופי מגישי החדשות חמורים, הסלמה היא עדיין לא מלחמה

במשדרי האקטואליה בכל הערוצים התחרו אתמול במתן תארים לוחמניים לירי על הדרום. בין "חימום הגזרה" ו"מערכה" נחשף בעיקר כוחה של שפה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הגיע הזמן לשים את הדברים בפרופורציות. אתמול, בכל משדרי האקטואליה, דיברו ללא הרף על שמונים רקטות ופצצות מרגמה שנורו על יישובי עוטף עזה (שם רך למקום קשה). בחדשות 2 אמרו "פעולה" ו"נפילות מאסיביות", רוני דניאל הציע "לילה מתוח עם אפשרויות לכאן או לכאן" והיו גם נפגעים. בערוץ 1 אמר הפרשן שמדובר ב"שלושה לא אזרחים ישראלים, תאילנדים". בערוץ 10 תהתה תמר איש שלום לגבי העתיד ושאלה אם מה שכונה עד כה "פעולה" עלול להפוך "למבצע צבאי". עמנואל רוזן אמר שבחלונות הגבוהים "יש דיבורים תקיפים אבל לא מייחלים לפעולה צבאית". ראש הממשלה אמר שאנחנו לא בחרנו בהסלמה ונזכר להציע "מיגון של כל המרחב הזה".

בפינג פונג שבין שר הביטחון ברק לבין מגישת החדשות יונית לוי נשמעו המילים "פעולה גדולה", "מהלכים קרקעיים", "לחמם את הגזרה" ו"כושר עמידה". כשלוי שאלה את ברק עד מתי, הוא ענה בעידון "עד שהצד השני יחטוף ויירגע".

כדאי לשים לב לכך שפעולה, הסלמה, מיגון ואפילו מבצע צבאי הם עדיין לא מלחמה גם אם הפרצופים של העיתונאים עלולים להראות חמורים מאוד, גם אם הגבות מורמות עד השחקים, גם אם הקמטים נחרצים במצח המודאג וגם אם בינתיים ביישובי עוטף עזה אנשים חוטפים ולא נרגעים.

וגם בתוכנית חיסכון מדברים על "מלחמת מחירים"

כבר בשעה 19:30 היה ברור שכל הפטפוטים הרכרוכיים על פעולה, מבצע, מיגון, הסלמה ומהלכים הם לא החומרים מהם עשויה התוכנית הכלכלית "תוכנית חיסכון" שמגישה קרן מרציאנו. קולה המאיים נשמע כבר בקדימונים ופתאום היה ברור לכל ישראלי שכבר ראה כמה דברים טובים ואכל כמה דברים טובים שעומד לפניו עניין רציני. מרציאנו דיווחה על מלחמה.

היה ברור שמשהו נורא קרה וכשהתחילה התוכנית התגלה השבר. "מלחמת מחירים" זעקה מרציאנו ותיארה את הזוועה "הרשתות הגדולות מסירות את הכפפות" ומולן "הקטנות משיבות מלחמה". עוד הוסיפה באיום ש"המלחמה מתפשטת", ודיברה על "קרבות מחיר", "חזיתות ששופרסל פתחה", "גזרת המחיר", והקשה מכל "שופרסל עלולה להפסיד את המערכה כולה. שהאחרון בשדה התעופה יכבה את האור. מרציאנו החזיקה שידור חירום, למרות שהלכה לה המדינה והבטיחה שמיד תשודר כתבה על מחירי בת מצוות.

השפה הישראלית והאופן שבו היא חושפת אותנו הזכירו לי שבצהריים, בתוכנית "חיידק פוליטי" של ערוץ הכנסת, ראיינה נחמה דואק את יאיר לפיד. דואק אמרה שהפכנו להיות שבטים שבטים, כבר לא עם אחד ושאלה את לפיד אם הוא "חושב שנצליח לדבר במושגים של אנחנו ולא של אני". לפיד ענה: "אני, בשביל זה אני פה". כמה שעות לאחר מכן אמר מזכ"ל תנועת בני עקיבא ללונדון וקירשנבאום ש"העתיד חשוב לנו הרבה יותר מהעבר". הנושא היה רצח רבין וכבר לא היה ברור אם מדובר במלחמה על התודעה או בסתם פעולה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ