בין אוסטרו-הונגריה לבית הלבן

"חיות פוליטיות", יס או, 22:00

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

שנים אני אוצרת בתוכי סוד, אבל יש רגעים בחייה של אומה שאדם חייב להתוודות. אתמול הגיע רגע כזה כששלמה מעוז (ליכוד, בחירות) דיבר על האליטה האוסטרו-הונגרית השלטת ואמר שלא ייתן למצב להימשך. זה הרגע בו הבנתי שלא עוד פני הפוקר איתם אני מנהלת את חיי. כל עוד דיברו על האשכנזים יכולתי להמשיך, אבל כעת, כשהוא נהיה ספציפי, כבר לא היתה ברירה: במידה רבה מוצאי באימפריה וסבא שלי היה חייל בצבא האוסטרו-הונגרי (גילוי נאות).

בהיותי בת לתרבות הפופולרית באותה מידה שאני בת האימפריה, אני עושה שנים מלאכה חשאית ביחסי הציבור של המשפחה ומוכרת את עצמי כרומניה, כי עדיף בעת הזאת להיות רומני גנב.

אבי ניסה למחוק את כתם האצולה כשהגיע לארץ על אלטלנה, כולל פציעה קלה מהתותח הקדוש. בשלב כלשהו הבנתי שאלטלנה יכולה לעבוד לטובתי, כי זאת ההזדמנות היחידה שלי להיות חלק ממשפחת הדחויים הישראלית. אבל השימוש המניפולטיבי שלי בסמלי המשפחה, לא מוחק את הכתם.

כשהאדם האוסטרו-הונגרי מתיישב לראות פרק בסדרה הוא עושה זאת מלא ציפייה. הסדרה עשויה להציל כמה ערבים בהם לא יצפה, מובס, בערוץ 2. לא מעט מוטל על הפרק. רבים אומרים שאי אפשר לשפוט לפי פרק ראשון. אולי זה נכון, אבל על אנשי הטלוויזיה להבין שאנחנו לא חטופים והם לא יכולים להחזיק את שעות הפנאי שלנו כבנות ערובה. פרק ראשון הוא מבחן על, הסבלנים שבינינו יתנו הזדמנות לפרק שני, אבל אלה מאתנו שיש להם, כמו לכל נתין האימפריה, גם ערימת ספרים ליד המיטה (גתה, שילר, רילקה) לא יחזרו לעולם.

"חיות פוליטיות" היא מיני-סדרה אמריקאית שבה הכל ברור מדי, בדיוק כמו שהאמריקאים אוהבים. לבי לבי לתסריטאים באשר הם. עד שהם כבר מקבלים סדרה, הם רוצים לדחוס לתוכה שנים של שנינות מודחקת. כך יוצא שהכל נראה כמו, ובכן, תסריט, ולא כמו דבר מה אמין שאדם יבזבז עליו את זמנו במקום להרהר בקיסר פרנץ יוזף.

הכל היה שם בפרק הראשון חוץ מעידון ולשון המעטה. סיגורני וויבר מגלמת את איילין בריש, שהיתה הגברת הראשונה של נשיא פופולרי בוגדני וכעת היא מזכירת המדינה ושאר רמזים לכך שמדובר בהילרי קלינטון. יש לה בן הומוסקסואל נרקומן ובן נוסף שעומד להתחתן עם עלמה בולמית (כי האליטות רקובות). הילרי המדומיינת שונאת כמובן את דמותה של העיתונאית הכלבה ובתמורה הכלבה מבינה שמזכירת המדינה צודקת והיא מתנצלת כבר בפרק הראשון. כפתור ופרח. בגסות נדחסו יחדיו אחורי הקלעים של הפוליטיקה, העיתונות האמריקאית, והיחסים ביניהם. הכל מבריק, הכל נאום בחירות, הכל דיאלוגים מושלמים. אבל ייתכן שבעת הצפייה פשוט ישבתי על כסא לא נוח (שמנה, ממורמרת, אימפריה קורסת).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ