בתקופת בחירות אין סודות. עובדה

תוכנית "עובדה" אמש היתה קיצונית. נאמרו שם דברים שמעולם לא נאמרו בגלוי על ידי אישים בדרגים הביטחוניים האלו, ודאי שלא בנוגע לסכסוכים שעדיין לא נפתרו

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

כשהוא יושב מול צלם, מקליט, אילנה דיין ועם ישראל, שיחזר אהוד אולמרט את הרגע שבו המודיעין הישראלי והאמריקאי הסתנכרנו בעניין הגרעין האיראני. אולמרט תיאר את הפתיחות בין גורמי המודיעין כ"פגישת מחזור של אחרי 30 שנה של החבר'ה מהכיתה". אולמרט קרן כשנזכר באותו רגע, הוא הרים ידיים ותיאר את הימים היפים ההם בהתלהבות: "את כל הסודות ששמרנו כשהיינו ילדים קטנים - יאללה, עכשיו אפשר לדבר".

ואכן - יאללה, אפשר לדבר. תוכנית פתיחת העונה של "עובדה" נראתה כמו פגישת מחזור שבה "החבר'ה מהכיתה" נפגשים אחרי "30 שנה" ומספרים את "כל הסודות ששמרנו כשהיינו ילדים קטנים". רק ש"החבר'ה מהכיתה" הם שר הביטחון, ראש הממשלה, ראש המוסד וראש אמ"ן; "30 שנה" במקרה הזה הן רק 6-4 שנים; ו"הסודות ששמרנו כשהיינו ילדים" הם סודות המדינה שאותם אנשים הופקדו עליהם מתוקף תפקידם כשומרי הסף של מדינת ישראל.

תוכנית "עובדה" ששודרה אמש היתה קיצונית. נאמרו שם דברים שמעולם לא נאמרו בגלוי על ידי אישים בדרגים הביטחוניים האלו, ודאי שלא בנוגע לסכסוכים שעדיין לא נפתרו. תחת מעטה יוצא-ידי-חובה של "פרסומים זרים" ו"דיבורים תיאורטיים", חשפו אולמרט, ברק, דגן, ידלין, וייסגלס ושניים מיועצי הנשיא בוש את תהליך בלימת תוכנית הגרעין האיראנית (על פי מקורות זרים) והכור הסורי (על פי מקורות זרים, גבוהים ומסתוריים). משהו מאוד משונה אמור לקרות בשביל שדבר כזה ישודר בטלוויזיה. למשל - בחירות. אולמרט, שנלחם במקביל על מורשתו כראש הממשלה הקודם ועל עתידו כראש הממשלה הבא, נקלע פה לפרדוקס - בניסיון להצטייר כביטחוניסט שקול, הוא רמז מול המצלמה על כמה מהפעולות החשאיות שבוצעו תחת ניצוחו. ככל שהפליג ותיאר את עצמו כמנהיג אחראי ונחוש, אולמרט רק הצטייר יותר ויותר כפוליטיקאי שלוקח לעצמו קרדיט על דברים שהשתיקה עדיפה להם.

בסוף התחקיר המאלף שערכה דיין יחד עם גלעד טוקטלי ונעמה פרי, שודר ראיון של דיין עם ראש הממשלה נתניהו. עוד לפני הצפייה במשדר, חשבתי לעצמי שגרעין איראני או לא, יש שאלה אחת שדיין חייבת לשאול את ראש הממשלה: "האם אתה מתחייב להשתתף בעימות טלוויזיוני לפני הבחירות?". דיין לא שאלה את זה והדיון נשאר בגבולות הגזרה המדיניים הנוחים לראש הממשלה (אני מניח שאלו היו התנאים המקדימים). מה שכן, היא עשתה מעשה נועז ומחוכם יותר - היא עצמה יזמה עימות של נתניהו עם אולמרט. באמצעות הקרנת קטע וידיאו מהראיון עם אולמרט - מול פני נתניהו בלשכת ראש הממשלה - היא אילצה אותו להשיב ישירות למלים הקשות שבהן תקף אותו קודמו בתפקיד ואנסה אותו להשתתף בעימותון קטן ולא נוח. עם כל הכבוד לגרעין האיראני, זה היה הרגע היפה ביותר עד כה במערכת בחירות 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ