צביקה הדר מגדל דור שלא יידע שמותר לו לבעוט

"החדשות", ערוץ 2, 20:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

ב-1993, בתוכנית "נייס גיא" של גיא מרוז ויוני להב בערוץ 2 הישן, הופיע צביקה הדר בתפקיד "זיבי נתניהו" והודה שהוא "תינה אהבים עם קבוצה של קטינים מעיירת פיתוח". בהמשך התוודה אותו זיבי על "תקיעת עזים" ו"אונס קשישים" (הכל בעיירות פיתוח) ועל עיסוק העבר שלו כקוקסינל בתשלום בחוף תל ברוך. לראייה, התפשט הדר וחשף שמתחת לחליפה הוא לובש גרבונים וחצאית מבריקה.

בסוף המערכון, בזמן שלהב מצליף בו עם מחבט סאדו-מאזו, הדר גנח והצהיר: "אחח, תן לי את זה...אני גבר עם חזון, אני בן אדם שיכול להצעיד את הממשלה הזאת...אני ביבי ושום דבר לא יכול לעצור בעדי".

19 שנה מאוחר יותר, ממש אתמול, הופיע הדר בכתבה של יונתן ריגר בחדשות ערוץ 2 וניסה להסביר למה הוא, כמו בדרנים אחרים, מסרב להזדהות פוליטית. "פעם זה היה הרבה יותר אידיאולוגי", הרהר הדר כשמיקרופון זעיר מודבק לו ללחי וזקנקן זעיר מודבק לו לשפה התחתונה, "ומה שעצוב זה שהיום יש תחושה בפוליטיקה של ‘תסדר לי' ו'תדאג לי'... יש משהו בפוליטיקה שעושה לך לא כיף להיכנס לדבר הזה ולהביע עמדה ולהצטרף".

הדר למעשה טוען שהמדינה השתנתה ("פעם זה היה הרבה יותר אידיאולוגי") והוא מסרב להכיר בכך שהוא השתנה - התפרסם, התעשר, התחזק - ועכשיו יש לו מה להפסיד מהזדהות פוליטית. ככל שהדר התחזק, הוא התרכך ("נייס גיא", "הקומדי סטור", "שמש", "כוכב נולד") וככל שהוא התרכך, כך גם המדינה.

כששלומי ברכה ממשינה אמר, באותה כתבה אתמול, ש"פוליטיקה זה לא סקסי ואנחנו בדרך כלל סובבים סביב הסקס", הוא עשה את זה מאחורי הקלעים של "דה וויס". ברכה עוד חושב במונחים של רוקנרול בועט ("סקסי") אבל אי אפשר לבעוט מאחורי הקלעים של "דה וויס", כמו שאי אפשר להגיד "זיבי נתניהו" כשאתה מנחה את "בית ספר למוסיקה". במדינה שבה שולט המזג של "כוכב נולד" ו"בית ספר למוסיקה", יש מקום ל"דה וויס" אבל אין מקום ל"זיבי נתניהו".

צביקה הדר. מסרב להכיר בכך שהשתנה

צביקה הדר הוא אדם מבוגר ואי אפשר לצפות ממנו לחזור לגרבונים הוורודים שלבש לפני עשרים שנה. העניין הוא שצביקה הדר מגדל דורות של ילדים שגם בגיל 23 לא יעזו להגיד "זיבי נתניהו" או סתם להצהיר למי הם מצביעים. הם זוכרים את המחיר ששילם ג'קו אייזנברג כשפתח את הפה, הם רואים את הסירוס התרבותי שעוברים הזמרים הצעירים ב"כוכב נולד" ואיך משייפים להם את האישיות מהאודישנים ועד הגמר. הם רואים את צביקה הדר וחושבים שהוא נולד יחד עם נינט על הבמה בניצנים. הם פוחדים להגיד "זיבי" ולשלם את המחיר. הם לא יודעים שהם יכולים לזעום בצעירותם. אחר כך יהיה להם מספיק זמן להסתאב.

איפה הסאטירה? למה הסלבז שלנו שותקים? למה אין פה איזה ברוס ספרינגסטין? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ