החצר האחורית של האינטרנט

"יומן בחירות", ערוץ 2, 16:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

צרה צרורה האינטרנט הזה. מה עושים אתו? אם אי אפשר לחסל אותו, ניאלץ לחיות אתו. אבל איך אפשר לחיות לצדו בלי שיאכל אותנו? ערוצי החדשות האמריקאיים מתייחסים אל האינטרנט ובעיקר אל הרשתות החברתיות בכבוד וזהירות - כמו לאיזה אל-מפלצת שאסור להרגיז כדי שהוא לא יתהפך ויטרוף אותם. הם מרבים לדווח ביראה על מה שהולך בפייסבוק וב"יקום הטוויטר" (twitterverse) ובפיהם הרשתות החברתיות נשמעות כזירה גועשת, הפכפכה ונקמנית שבה נקבעת דעת הקהל על פי איזה אלגוריתם קפריזי ולא צפוי. במקום שפרשני החדשות יקבעו את דעת הקהל, דעת הקהל שולטת בהם. הם לא מבינים את החוקיות של העולם הזה וזה מטריף אותם.

"יומן בחירות" היא תוכנית חדשה לקראת הבחירות לכנסת ה-19 בהגשת אודי סגל ודנה ויס. גם ויס וסגל נאלצים להתמודד עם האיום שמרחף מעל הטלוויזיה הליניארית - איך להישאר רלוונטיים במדיום שהולך והופך פחות ופחות רלוונטי. אחת השיטות - שכמובן לא ויס וסגל המציאו - היא שאלות מגולשים. הגולשת שלי כרמון שאלה אם "יש תיאום בין לבני לאולמרט". אדם בשם גיא גדות ביקש לדעת אם "יחימוביץ' ידעה על פיוס פרץ-עיני". את השאלות האלה הפנו ויס וסגל לכתבת הפוליטית רינה מצליח. ויס וסגל הם כתבים ומגישים ותיקים. האם הם צריכים את שלי כרמון וגיא גדות כדי שינסחו עבורם שאלות לכתבת הפוליטית? האם אנחנו צריכים מגישים יקרים כדי לשמש צינור בין גיא גדות לרינה מצליח? האם אנחנו בכלל זקוקים לרינה מצליח כשיש כתבים ופרשנים דעתנים בטוויטר? האם אי פעם היינו זקוקים לרינה מצליח?

כדי שהטלוויזיה תישאר רלוונטית, היא מעמידה פני אינטרנט ומתחזה לרשת חברתית. לכל אורך התוכנית הפנתה ויס את הצופים לאתר של התוכנית כדי שישלחו שאלות, שיצפו בקטע המלא, שישמרו על קשר. כתובית כמעט קבועה על המסך מפנה את הצופים אל האתר, נדמה כאילו מעדיפים אותנו שם. באינטרנט האקשן האמיתי, ערוץ 2 הוא רק הדהוד. פעם אתרי אינטרנט היו רק כלי עזר שנלווה לתוכניות טלוויזיה. "יומן בחירות" בערוץ 2 מתנהגת כפרומו לאתר של עצמה.

פינת השאלות מהגולשים היא רק אחת ברצף ארוך של פינות שמרכיבות את "יומן בחירות". יש שם גם פינה נוסטלגית, פינת העימות, פינת הבאזומטר, פינה שבה פוליטיקאי מותקף בשאלות קצרות ("פרץ או יחימוביץ'?"). התוכנית מפרמטת את עצמה לדעת. לו היו ויס וסגל מנהלים דיון חופשי ביניהם ועם אורחים, התוכנית היתה יכולה להשתחרר ולהמריא. הפרמוט מגביל. כשאיתן כבל רמז בקריצה שאין לו ברירה אלא לסנגר על שלי יחימוביץ' ("אתם רואים איך התיישרתי? אין לי ברירה"), ויס וסגל לא קפצו על הפליטה-בדיחה הזאת אלא המשיכו לשאלה הקצרה הבאה. כך קבע הפורמט.

"יומן בחירות". האם אנחנו בכלל זקוקים לרינה מצליח?צילום: טלוויזיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ