לה לה לנד: ערבי זה המזרחי החדש

"חי בלה לה לנד", יס קומדי, 20:30

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

המולה בבקתה של ״חי בלה לה לנד״ - בא לחווה בחור חדש. ולא סתם חדש - ערבי. חמשת הזמרים שטסו ללוס אנג׳לס ומצאו את עצמם תקועים בחווה כפרית, כבר התחילו להסתגל אחד לשני, כשאת המאזן האקולוגי הפר סאז, ראפר ערבי שהצטרף לתוכנית באיחור. מיד החלו התלחששויות: ״הביאו לנו ערבי אמיתי״, ״די, אתה עובד עלי״, "איפה הוא יישן?". החששות הלאומיים שתקפו את הדמויות בסדרה, רק הסתירו חששות אחרים. כשליאת בנאי קלטה שהמתחרה החדש שלה שר בערבית, היא אמרה למאיה בוסקילה: "הלך עלינו ב'אתני'״. כלומר, כשתגיע תחרות השירה בסגנון ״אתני״, לסאז יהיה יתרון עליה. היא, הזמרת המזרחית שרגילה להיות הקול ה״אתני״, מצאה פתאום מישהו יותר ״אתני״ ממנה. ערבי זה המזרחי החדש. סאז מאיים על בנאי לא רק מקצועית, הוא גם מאיים על הזהות שלה. היא – המקופחת, השונה, הנאבקת – מגלה מישהו יותר מקופח- שונה-נאבק ממנה. התרבית הקטנה והמתוסרטת של "חי בלה לה לנד" משקפת יפה את החברה הישראלית.

והחברה הישראלית היא כמובן שרשרת מזון אכזרית. הגבירה מאיה בוסקילה מביטה בזלזול (מהול בחשש) בסאז אבל גם יש מי שמביט עליה מלמעלה. אלו האדונים השקופים שהפעם, באופן נדיר, חשפו את עצמם. בפרק הקודם, ששודר אתמול שוב ושוב בשידורים חוזרים, הופיעו המפיק אלעד קופרמן וסמנכ"ל יס, יונה ויזנטל. זו היתה הופעה ביזארית. השניים, שחקנים קטנים מאוד, הצטלמו כשהם מנהלים את עסקיהם ומנסים לתפעל את האופרציה המורכבת של הפקת "חי בלה לה לנד". לא ברור מה היתה המטרה של העלילה הזאת – אולי קידום עצמי ומיתוג של הקברניטים האלמונים שחוששים להיכחד במציאות של מנהלים-כוכבים – אבל יש תרומה גדולה בהופעה הזאת. כך זכינו לראות את מערך הכוחות המלא של החברה הישראלית. ויזנטל וקופרמן מתפעלים את בנאי ובוסקילה, שמתנשאות על סאז (קיצור של סאמח נאסר עבדאללה בן מוחמד בן רביע זקות).

העונה השנייה של "לה לה לנד" מייצאת את הגזענות הישראלית-יהודית לאמריקה וכך מגבירה, מבדלת ומגחיכה אותה. האווירה האמריקאית הכפרית והשלווה, הופך את הגזענות והפרנויה המזרח תיכוניות לקיצוניות ואבסורדיות במיוחד. איזו סיבה יש לשלושה, ארבעה או חמישה ישראלים לחשוש מלישון עם בחור ערבי אחד בבקתה בלב אמריקה? האם קיים סיכוי שהוא ישלוף את השברייה בעת ליל וישחט את מאיה בוסקילה בשנתה? הסצנה שבה שרות הדמויות היהודיות בסדרה את "התקווה" כשהאצבעות הזקורות וה"נפש יהודי הומיה" מופנות כולן אל עבר סאז, מעידה על חוסר ביטחון קיומי, ממש כמו פעולות "תג מחיר". אולי בוסקילה ובנאי חוששות שיום יבוא וויזנטל את קופרמן ימאסו בהן ויחליפו אותן ב"אתני" החדש - סאמח נאסר זקות. הערבי לא יזרוק אותן לים אלא סתם למדבר החוסר רלוונטיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ