אהוד יערי והמתורגמן של חמאס: לרגע, בני האדם דיברו אחד עם השני

לא צריך לטעון את שיחת הפרשן לענייני ערבים עם עמיתו מערוץ הטלוויזיה של חמאס ביותר מדי משמעות; אבל הופעתה במדורת השבט, חדשות 2, נותנת לה תוקף מיוחד

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

חדשות ערוץ 2 הן הקול הרשמי של מדינת ישראל. בחיבור בין הממלכתי לעממי, חדשות 2 מצליחות לשמש חוליה מקשרת בין ממשלת ישראל לעם ישראל וככה נוצר כלי תקשורת שמדבר אל - ובשם - מדינה שלמה כמעט. לכן גם מעציב, מקומם, מייאש אבל רלוונטי מתמיד, לצפות בהן בזמן מלחמה.

מהדורת החדשות של ערוץ 2 שידרה אתמול על מסך גדול בירכתי האולפן את ערוץ הטלוויזיה של חמאס ששידר באותו זמן את חדשות ערוץ 2. וכך נוצר מין הדהוד אינסופי של מהדורת החדשות, תמונה בתוך תמונה בתוך תמונה. המשוב הטריפי הזה בין חמאס לערוץ 2 נראה קצת כמו מעגל הדמים הלא נגמר - קסאם שמוביל לחיסול שמוביל לפיגוע שמוביל למבצע שמוביל לממטר טילים שמוביל לפלישה וכו'.

אבל בתוך הלופ השידורי המטריד הזה, היה גם דיאלוג. קצת אחרי שמונה בערב, פנה אהוד יערי אל המתורגמן של ערוץ הטלוויזיה של חמאס והתחיל לדבר אתו. נשמע היה ששניהם נרגשים. בתחילה הרגיש יערי צורך לייצג את העמדה הרשמית של ממשלת ישראל והודיע למתורגמן שניצחון של חמאס לא בא בחשבון (ומפיו זה נשמע פחות כאיום ויותר כבשורה ידידותית ומלאת חמלה) אבל מהר מאוד הוא התעשת, חזר אל תפקיד העיתונאי ושאל את המתורגמן על החיים בעזה בימים אלו.

צפו בשיחה:

לא צריך לטעון את הרגע הזה ביותר מדי משמעות, לא היה פה דיאלוג רשמי בין ישראל לחמאס. זה יותר הזכיר את משחק הכדורגל בחג המולד 1914 בין החיילים הבריטים לגרמנים בחזית (כן, נו, להבדיל) - רגע אנושי בין בני אדם שמסוגלים לדבר אחד עם השני. וכשזה מופיע בחדשות ערוץ 2, יש לרגע הזה תוקף מיוחד.

מספר דקות אחר כך, חזר אמנון אברמוביץ' על הסיסמה הישנה "תנו לצה"ל לנצח" והוסיף: "או בשפת הברנז'ה: תנו לרוני דניאל לנצח". אברמוביץ' יודע שעמיתו הפך - בעיקר בקרב השמאל בתל אביב - לסמל משוקץ לאגרסיביות הישראלית, ל-45 שנות כיבוש ולכל מה שרקוב כאן.

רוני דניאל מקומם משום שהדעות שלו מקוממות אבל לזכותו ייאמר שאלה באמת הדעות שלו. מבלי לחבר אותו לפוליגרף, ההתרשמות היא שדניאל הוא איש בעל יושרה. בלי הציניות הקושמרואית, דניאל דובר אמת ישירה ולפעמים גסה אבל זו האמת שהוא מאמין בה. נכון שהפובליציסטיקה שלו חורגת מעמדת הפרשן כך שהוא יותר מחרחר מלחמה מאשר מפרשן מלחמה, אבל זה לא כל כך נורא. הוא מאמין בכך בלב שלם ומנצל את הבמה האדירה שניתנת לו כדי להשפיע, בלי להתחנף ובלי להתחסד. כשרוני דניאל מתייחס לאויב בזלזול ("הדרישות המחוצפות של החמאס") ומציע לשטח שכונות בעזה, הוא מאמין לכל מלה שהוא אומר. וזה, אולי, מה שמפחיד ומקומם בו.

יש עם מי לדבר? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ