חייבים לדבר על רוני דניאל

שידורי מלחמה, ערוץ 2, כל היום

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

רוני דניאל. כבר אי אפשר לדבר עליו, אבל מוכרחים. כשרוני דניאל עונה לאורן וייגנפלד ואומר לו: "אני לא יודע מה זה הרס אדיר", הוא מתכוון להפך המוחלט. הוא יודע בדיוק מה זה הרס אדיר ומה שאנחנו רואים בתמונות מעזה זה לא הרס אדיר, לפחות לא במונחים רוני דניאליים. הרי אין "אני לא יודע" ברוני דניאלית.

חייבים לדבר על רוני דניאל כי ב"עמוד ענן", לראשונה, הוא הפך לא רק סמל של השמאל הברנז'אי (לכל מה שרע במדינה), אלא גם סמל של המיינסטרים הלאומי, כלומר - הימין. לראייה השלט שתועד אתמול בערוץ 2, תלוי על גדר בדרום, וכתוב עליו "רוני דניאל תותח". מי שתלה את השלט הזה וכל אלו ששרים שירי הלל לדניאל, לא באמת מביעים תמיכה בו, אלא מגנים דרכו את השמאל שמשתולל מכל הופעה של הפרשן הצבאי. הימין כאילו אומר: "צה"ל ורוני דניאל ימשיכו להיות צודקים ולנצח ואתם יכולים להמשיך לנבוח". בעיני המיינסטרים הלאומי רוני דניאל הפך השבוע לסמל. לא סמל לצדק והעוצמה הציוניים, אלא - כתמונת ראי - לרפיסות והשנאה-עצמית השמאלנית.

אבל מספיק על רוני דניאל. באמת. אתמול היה עוד יום שידורי מלחמה רציף פלוס טוויסט מהעבר - מטען חבלה באוטובוס בתל אביב. זה היה גם עוד יום שבו לא היתה ברירה אלא לצפות בערוץ 2. מי שחי פה ורוצה לחיות פה, או לפחות להבין יותר טוב את אלה שרוצים להמשיך לחיות פה, חייב לצפות בשידורי המלחמה של ערוץ 2. הפיצוח המוחלט על המסך של איך ישראלים חושבים ומרגישים כרגע, ואיך הם אמורים לחשוב ולהרגיש מחר, הוא מראה מופלא, לא פחות. היכולת של גוף משדר להשתחל להלך רוח של מרבית תושבי ישראל, ולעטוף אותם מבפנים, יוצרת חווית צפייה מרגשת ומבחילה כאחד.

רוני דניאל. סמל של השמאל למה שרע, סמל של הימין לצדקת הדרך

אתמול, לא הרבה אחרי שבאו צוותי השידור אל מקום הפיגוע בשדרות שאול המלך, התפצל המסך של ערוץ 2 לשניים. בחצי הימני הופיע האוטובוס המושבת ובחצי השמאלי שודרו תמונות של ענני עשן בעזה. היה ברור שהסיפור החשוב הוא הפיגוע בתל אביב, אבל ערוץ 2 מיהר לאזן את תמונת התבוסה עם תמונת התגמול כביכול, כאילו להגיד לצופים: לא רק הישראלים מבוהלים ומדממים ברחובות עירם, גם אלה בעזה חוטפים טוב טוב. בכלל לא בטוח שפיצול המסך נבע מהחלטה מושכלת שנועדה לספק את יצר הנקם של אזרחי ישראל. אבל באינסטינקט הכל-ישראלי שלו, ערוץ 2 ידע מה לתת לצופים.

קולונל קילגור ידוע בחיבה שלו לריחות נפל"ם על הבוקר, אבל המשפט היפה יותר מאותו מונולוג ב"אפוקליפסה עכשיו" הוא: "יום אחד המלחמה הזאת תיגמר". הוא אומר אותו בתוגה. ממש כמו רוני דניאל, לפני הפסקת האש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ