שיטת מצליח

שידורי חדשות ערוץ 2, לאורך כל היום

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

רינה מצליח היתה בעברה שדרנית קווים במשחקי כדורגל. היתה ונשארה. תפקידו של שדר הקווים הוא לעמוד ליד ספסלי הקבוצות וברגעי השידור המתים לתאר מה קורה: מי עלה להתחמם, מי מתוסכל מכך שהחליפו אותו, איזו הנחיה שיגר יוסי אבוקסיס לשחקנים שלו. שניים משדרני הקווים הבולטים בישראל היו ציון נאנוס ואופירה אסייג, וכל אחד מהם מייצג גישה שונה לתפקיד. נאנוס לקח את התפקיד השולי הזה כביכול וניסה ליצוק לתוכו תוכן: לחטט, לחקור, לחשוף חדשות ספורט. אסייג התמקדה יותר ברכילות ובצבע, והפכה את שידור הכדורגל למשהו זול וגם שמח. רינה מצליח היתה שדרנית קווים מהסוג השלישי, כלומר לא זה ולא זה.

היום מצליח היא הכתבת הפוליטית הבכירה של ערוץ 2, אבל הרבה לא השתנה. נדמה שהלב שלה נשאר בבלומפילד, באורווה ובקופסה. כשהיא משדרת מהשטח - מוועידות מפלגה, מערבי פריימריז או ממסיבות עיתונאים (כמו זו של אהוד ברק שלשום ושל ציפי לבני אתמול), היא עושה עבודת קווים קלאסית. היא עומדת עם המיקרופון ביד ומעבירה את זמן השידור המת באמצעות חזרה על הפרטים המוכרים ("ציפי לבני התעקשה להיות מקום ראשון"), הערכות צפויות ("אם אהוד אולמרט בא, הוא בא לקחת את ‘קדימה'"), תיאורי צבע ("יש פה גם קבוצה לא קטנה של נציגים של העדה האתיופית") ומלל כללי ("האירוע הזה מאורגן היטב"). כשרינה מצליח משדרת מהקווים בבית סוקולוב אנחנו רואים לא את ציון נאנוס ולא את אופירה אסייג. אנחנו רואים שוב את שיטת מצליח - לא זה ולא זה. מצליח עושה בסך הכל את עבודתה נאמנה בשטח, וממלאת זמן אוויר מת כפי שלמדה באצטדיונים של הליגה הלאומית דאז.

הבעיה צצה כשמצליח נכנסת לאולפן. שם כבר אין לה מה לתרום לדיון. לא חדשות מסעירות, לא פרשנות בהירה ומלאת אופי כמו של רביב דרוקר וגם לא זוויות מעניינות לראיון כשבא אורח לאולפן. ובכל זאת, מצליח נלחמת על מקומה. כשיש דיון רב משתתפים היא נוהגת להרים קול, דורשת להישמע ולא מוותרת עד שזכות המלה האחרונה נופלת בחיקה. במקרים שבהם היא מנצחת במערכה ומצליחה להשתיק את האחרים, אנחנו שומעים את דבריה, מעריכים את המאבק הנחוש, ותוהים האם זה היה שווה את זה? האם בשביל השאלה, הפרשנות או החוכמה הזאת היה ראוי לצאת לקרב?

רינה מצליח בשטח. נאבקת על המלה האחרונהצילום: טלוויזיה

אלה ימים חשובים עבור חדשות ערוץ 2. מבצע עמוד ענן הוא תחנה קריטית לקיבוע המעמד של חדשות 2 כמהדורה המרכזית של עם ישראל ולקבירת האלטרנטיבה של חדשות ערוץ 10. המלחמה האחרונה הפכה את המהדורה מפופולרית ומצליחה למהדורה הכמעט-רשמית שאליה פונים כדי לדעת מה לחשוב ומה להרגיש. דווקא לבחירות 2013 נדמה שהם מגיעים כשהימ"חים ריקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ