קרקס 2013

"מטה הבחירות", ערוץ 10, שבת, 19:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

הבחירות לכנסת ה-19 הן בחירות משונות ומגיעה להן תוכנית טלוויזיה משונה. "מטה הבחירות" בהגשת נדב פרי בערוץ 10 היא בדיוק תוכנית כזאת. משונה במובן הטוב - השמח, הברדקיסטי, המשחקי של המילה. בחירות 2013 הן מוקד הכרעה לא בין שני מנהיגים, רעיונות או מפלגות. הבחירות מתנהלות בין שני גושים - האחד מוצק, אידאולוגי, בהיר ורהוט (ימין) והשני מעורפל, תועה, הפכפך, חסר ביטחון וזהות (מה שמכונה "מרכז-שמאל"). "מטה הבחירות" היא תוכנית שמנצלת היטב את מערך הכוחות הזה ובעיקר את הייאוש והתעתוע ששולטים בכל מי שנמצא שמאלה מאופיר אקוניס. את המפתח לכך ניתן למצוא במשפט יפה שאמר אתמול בתוכנית משה פייגלין. כשנשאל אם הוא נהנה מהפיצול במחנה היריב, ענה פייגלין - לדעתי בכנות - שהוא מבכה אותו משום ש"אין לי עם מי להתווכח". פייגלין המשיך: "הלוואי שהם היו נושאים איזה רעיון שהייתי יכול להתגושש מולו ולהתחדד". היעדר האידאולוגיה, על פי הח"כ המיועד מהליכוד, מביאה ל"כיסאולוגיה" ופיצול.

לפייגלין באמת אין עם מי להתווכח. זה אולי עצוב עבור הדמוקרטיה או השמאל בישראל אבל מבחינה טלוויזיונית זה יכול להיות לא רע. מה שכן, הקונסטלציה הפוליטית הנוכחית מצריכה היערכות והתכווננות ו"מטה הבחירות" מתגלה כבמה המושלמת עבור המערכה הנוכחית. בבחירות שבהן אין עימות מהותי, אין מאבק רעיוני ובינתיים השאלה המרכזית היא הבעת אמון או אי-אמון בממשל הקיים, דרושה לנו תוכנית שמראש מוותרת על נושאי הליבה ונהנית מהשעשוע. את השעשוע מספקים בעיקר חנוך דאום ורונאל פישר שיושבים בצד וזורקים הערות, לפעמים יותר חדות ולפעמים פחות, אבל תמיד מעבירות את התחושה שהם צופים בקרקס. על האירוע כולו מנצח נדב פרי. "מנצח" זו מילה קצת גבולית כדי לתאר את הניסיונות הנרפים שלו להשתלט על הדיון אבל גם זה חינני ואפילו הולם את אווירת הברדק, הבלבול וההססנות של המערכת הפוליטית.

לצד פרשני הפאנל, מתחלפים הפוליטיקאים. אתמול היו שם, מלבד פייגלין, גם גדעון סער, משה מזרחי, יעל גרמן, דני שק ובנימין בן-אליעזר. לא ברורה לי הסיבה שהזמינו את הח"כים מהליכוד ועוד פחות ברורה לי הסיבה שהם הסכימו לבוא. הרי המאבק המעניין בבחירות 2013 הוא בין רסיסי השמאל-מרכז-אוויר. באקלים הניהיליסטי והמשועשע של התוכנית הזאת (והבחירות האלה), אין מקום לעימות אמיתי בין ימין ושמאל. הבידור מתקיים בין המפלגות של לפיד, יחימוביץ' ולבני ושם צריכה להתבסס תוכניתו של פרי. לא נעים להגיד אבל הנוכחות של המחנה האידאולוגי (פייגלין) בתוכנית שכזאת, מפחיתה מכבודו ואולי גם פוגעת בו אלקטורלית. אנשי הליכוד צריכים - כמו אהוד ברק בעימות בין נתניהו למרדכי ב-1999 - להיעדר מתוכניות שכאלה ולתת לרסיסי המחנה האחר לפורר אחד את השני. אין מקום לאנשים רציניים בקרקס.

מטה הבחירות. אקלים ניהיליסטי ומשועשע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ