מורן שריר - צרובה
מורן שריר

בתחילת הפרק של "מאסטר שף" אתמול, הסביר חיים כהן למתמודדים - ולצופים בבית - מה זה "אוכל מנחם". על פי כהן, אוכל מנחם הוא אוכל ש"חיבק אותנו, ניחם אותנו, שימח אותנו, היה בעצם החבר הכי טוב בעולם שלנו... מאכל שברגע שאנחנו אוכלים אותו, אנחנו מרגישים את החיבוק מבפנים". חיים כהן בעצמו הוא סוג של אוכל מנחם - פחמימה חמה, מחבקת, טעימה וקלה לעיכול עם מנת קטניות בצד. חמין של איש אחד. אולי זה לא מקרה שכשחיפשתי אתמול בגוגל "אוכל מנחם", התוצאה הראשונה שקיבלתי היתה אתר עם מתכונים של חיים כהן.

והרי זה באמת לא מקרה. התפקיד של חיים כהן הוא התפקיד של "מאסטר שף" הוא התפקיד של ערוץ 2. והתפקיד הזה הוא לנחם אותנו - להשכיח את הצרות, לכבות את הדאגות ולהדליק שמחה מלאכותית, לעורר נוסטלגיה, להפעיל סנטימנטים, לגרום לנו לתחושה נעימה, להחליק בקלות במערכת העיכול, לא לאתגר ולא לחשוב על ערכים תזונתיים. ללכת לישון עם חיוך ולהתעורר נקיים ליום חדש.

אתמול היינו שוב עדים לרגע בו ערוץ 2 נתן לנו לראות איך הוא מפעיל עלינו מניפולציה רגשית חביבה. משימת אוכל מנחם מזמינה את המתמודדים להיזכר ברגעים בחיים שבהם הם היו זקוקים לנחמה. ככה גילינו שמיה היתה ילדה לא מקובלת עם עולם פנימי עשיר וחברים דמיוניים ושעד היום היא נוהגת לברוח למטבח כדי שיחבק אותה. ככה גם שמענו על אלה, סבתא של שניר שהיתה חברה טובה שלו ומה שנשאר לו ממנה זה מתכונים וזיכרונות.

בקול רועד ועיניים לחות, סיפר שניר על הקשר שלו עם סבתו שבהשראתה הכין לשופטים את מה שהוא מכנה "הצלחת של אלה". גם בני הקיבוצניק הזיל דמעה בזמן שהזליף משחת פירה מעשה ידיו. הרי זו לא סתם מחית תפוחי אדמה שהושפרצה אל תוך הצלחת אלא הילדה שלו שלה הוא מכין את המנה. משימת האוכל המנחם ממלאת את אותה פונקציה של "משימת הזיכרון" מתחילת העונה שהעלתה במתמודדים את זכר המתים בחייהם והפכה את אותו פרק למעין קיר הנצחה קולינרי. אם בעבר הבישול בתוכנית היה רק משהו שעושים בזמן שהמתמודדים מדברים על הטרגדיות שלהם, אז עכשיו האוכל הוא הזרז של בלוטת הדמעות.

קרדיט: ערוץ2 קשת

לא אתפלא אם הפרק הבא יוקדש ל"משימת הבצל" שבמהלכה המתמודדים יידרשו לקלף בצל, לחתוך בצל, לבשל, לטגן ולאדות בצל. הם יעמדו מעל קרש החיתוך ויזילו דמעות ואנחנו נזיל דמעות איתם. ככה, אחרי בכי טוב, נשכח מהצרות והמועקה של החיים האמיתיים - אלו שבאמת פקקו לנו את הנשמה. אחרי הפורקן הזה נרגיש מרוקנים ומזוככים. וככה נדע שערוץ 2 שוב ניחם אותנו ומילא את משימתו בחיינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ