איציק שמולי קורא לך

האם שמולי הוא מנהיג או פוליטיקאי? המצלמה של נסלי ברדה מספרת סיפור מורכב. "המקור", ערוץ 10, 21:00

מורן שריר
מורן שריר

אתמול (שלישי) בטלוויזיה היה ערב של ערכים. בערוץ 2 צפינו ברעות טבחים תחת אש ומעל כיריים. אחת המתמודדות קרסה וחברותיה זינקו בהרואיות והשלימו את המנה שלה אחרי לכתה. ממש בלדה לחבוש. בערוץ 10, לעומת זאת, יכולנו לבלות עם מספר 12 ברשימת "העבודה" לכנסת, איציק שמולי. כתבת "המקור", נסלי ברדה, ליוותה את שמולי במשך שנה ממש עד לפריימריז. בכתבה ניתן היה לראות את שמולי עומד על במה באחת ההפגנות וצועק לתוך מערכת הכריזה: "מר נתניהו, תגיד לנו: אתה מנהיג או פוליטיקאי?". זאת שאלה טובה.

זאת, למעשה, השאלה שסקרנה אותי לאורך כל הכתבה, אבל לא בעניין ראש הממשלה, אלא בנוגע לשמולי עצמו - האם הוא מנהיג או פוליטיקאי? עניין אותי לדעת אם עוד בימי רוטשילד העליזים שמולי היה עסקן מחושב או שמא הריצה לכנסת פיתחה אצלו עורמה פוליטית. ואולי זה עדיין לא קרה, אולי הוא עוד לא התקלקל. הרי יש את האפשרות שגם היום שמולי הוא עדיין אידאולוג נאיבי ובפברואר הקרוב הוא עומד לצעוד בסנדלי שורש אל מליאת הכנסת עם רון בלב ואת ביד.

המציאות מן הסתם יותר מורכבת משלוש האופציות האלו וזו המציאות שהשתקפה בכתבה. מצד אחד שמולי נראה מתוסכל ומיואש כשמגיעים תככים פוליטיים, ומצד שני הוא עצמו לא בוחל בתחבולות. שמולי נראה מתפעל מהציניות של ראש הממשלה שמשתמש בו לצרכים תדמיתיים, אבל הוא עצמו לא מהסס להקשיב ליועצי תקשורת. המצלמה של ברדה נתנה תשובה מורכבת לשאלה אם שמולי הוא בלוף או הדבר האמיתי. הקריינות של ברדה, לעומת זאת, נתנה תשובה פשוטה.

לפי ברדה, שמולי הוא מנהיג צעיר ואידאליסט שכמעט נאלץ לקפוץ אל הפוליטיקה. היא מרבה להשתמש בביטויים כמו "המים הקרים והעמוקים של הפוליטיקה", "שמולי לומד לשחות" ו"שיעור מזורז בפוליטיקה מפלגתית" כדי להעביר את המסר שבתחילת התיעוד שלה, שמולי עוד לא שם. ברדה מכנה את הריצה שלו לכנסת "אבולוציה של מאבק". כלומר, הוא העביר את המערכה אל הפוליטיקה, הוא לא היה שם מלכתחילה.

ברדה בילתה עם שמולי כשנה ברוטו, אולי היא יודעת. קשה שלא לחבב אותו, הוא נראה כמו בחור טוב. החיוך המבויש, שיני הזיג-זג, הפגם החינני בדיבור, הג'ינס שלעולם לא ייזנח לטובת חליפה, שרשרת החמסה שפתאום נכנסה לחייו ומרמזת על שורשים מזרחיים, הביוגרפיה האדומה של צ'ה גווארה שהיתה מונחת במפתן האוהל שלו ברוטשילד והופיעה בזמנו בעיתונים, כשהיא תמיד מופנית לכיוון המצלמה ולא לכיוון האיש שאמור לקרוא אותה. משהו אצל שמולי תמיד נכון והקריינות של ברדה תומכת בהנחה הזאת - היא טוענת שיש בו רצון כן לשנות. אבל המצלמה שלה מספרת סיפור מורכב יותר, סיפור על פוליטיקאי לא פראייר בכלל.

תגובות