על השחיטה

סכר הדחקות נפרץ והפרות הקדושות נשחטו בזו אחר זו, אבל מה שנותר לנו בעצם זהו הד קלוש של הסדרה הבריטית המקורית. "המשרד", יס קומדי, 22:15

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

11 דקות. זה הזמן שלקח לעונה החדשה של "המשרד" להזכיר את גלעד שליט. בדקה ה-12 הבוס, אבי משולם (דביר בנדק), כבר נתן איזו בדיחה על חשבונו של החייל שנפל בשבי חמאס. אחרי שליט הגיע גם תורם של הנשיא משה קצב ויחסי ערבים-יהודים. סכר הדחקות שנפרץ הוכיח שבניגוד למקור הבריטי, ב"המשרד" הישראלי אין איפוק, אולי רק התאפקות.

זה לא משולם או בנדק שלא הצליחו להתאפק עם הבדיחה על שליט, אלא התסריטאי עוזי וייל, וקשה להאשים אותו. כששוחט פרות קדושות מקצועי מקבל זמן מסך, הוא הרי רוצה לגשת ישר לעבודה - הוא רוחץ ידיים, משחיז את המאכלת ותופס את הפרה במקום הכי רגיש, הכי טהור, הכי קדוש שלה. שוחט הפרות הקדושות מתייחס לעבודתו ברצינות תהומית. הרי אם לא הוא, אף אחד לא היה עושה את המלאכה כפוית הטובה הזאת. לאף אחד אין ביצים. הוא יודע שיש לו תפקיד חשוב ולא מוערך מספיק בחברה. אם היו מבינים את גודלו של הייעוד ששוחט הפרות הקדושות לקח על עצמו, היו נעמדים ומצדיעים לו. הוא עושה מלאכת קודש.

שוחט הפרות הקדושות מגיע בסוף כל יום הביתה כשידיו מגואלות בדם של גלעד שליט, של פרשת קצב, של הסכסוך הישראלי-ערבי ואולי אפילו של יצחק רבין - אם היה לו יום מוצלח בעבודה. הוא רוחץ ידיים וחושב לעצמו כמה הוא חתרן, כמה הוא לא מוערך. מה המדינה היתה עושה בלעדיו? מי יעז לעמוד בינו לבין האמת?

אחרי שמשולם-בנדק-וייל מזכיר את גלעד שליט יש פאוזה - דממה. הצופים צריכים לעכל את האקט המצמרר של אזכור החייל המעונה. המון חשיבות עצמית מהדהדת מהרפליקה הזאת, למרות ששליט בבית כבר יותר משנה והפך מזמן לאייטם בגיא פינס. זאת לא חוכמה לשחק באש עם להבה שכבר התקררה ולא משאירה כוויות. אבל ככה זה כששוחטים רק לשם שחיטה - השחיטה הופכת לקלישאה ורצים מיד למובן מאליו: שליט, רבין, שואה. אם כבר פרות קדושות, ב"הפרלמנט" היה טיפול הרבה יותר מחוכם בטבואים שעדיין לא נשחקו ונשחטו.

העונה השנייה של "המשרד" הישראלי מבוססת על העונה הראשונה של "המשרד" הישראלי שמבוססת על העונות של "המשרד" האמריקאי שמבוססות על "המשרד" הבריטי. איפשהו בדרך, כמו במשחק "טלפון שבור", הלכה לאיבוד המקוריות של הסדרה ומה שאנחנו מקבלים עכשיו זה הד של הד קלוש. הפורמט החדשני לשעבר איבד את המשמעות שלו ומשמש בית קר לתוכני סאטירה מיינסטרימיים שלא מצאו אכסניה אחרת. ריקי ג'רביס ובעלי הזכויות הבריטים מקבלים תשלום בעד הוצאות אירוח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ