השפוי החדש

מסקנה מהטבח: מי שאין לו פייסבוק – משוגע

סיקור הרצח בקונטיקט, כל הערוצים

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

שעות ספורות אחרי הירי בקונטיקט, נעמד נשיא ארה"ב מול המצלמות בבית הלבן. בדברי הניחומים המרגשים שלו - בניגוד למה שפורסם בכמה כלי תקשורת ישראליים, הוא ממש לא "מירר בבכי" - סיפר הנשיא אובמה שהוא עומד לחבק את בנותיו חזק יותר באותו לילה וקרא להורים אמריקאים לפעול כמוהו. כלי התקשורת, מבוהלים ונרגשים כמו הנשיא, הקשיבו לעצה שלו וחיבקו חזק את הילדים שלהם. כלומר, אותנו, הצופים.

השאלה שעולה שוב ושוב במהדורות החדשות הישראליות וברצף השידורים באמריקה היא "למה?". המלה עצמה, בעברית ובאנגלית, צצה כל כמה דקות בסיקור הרצח. השאלה "למה?" תישאר תלויה באוויר משום שהתשובה נותרה במוח של הרוצח ומתה אתו. כל פרט שיתגלה לא יסביר את העובדה שהוא רצח 26 אנשים. אבל מהדורות החדשות לא יכולות להרשות לעצמן להשאיר את השאלה הזאת פתוחה, אז הן מנסות למצוא היגיון בטירוף.

במהדורת מוצאי שבת של חדשות ערוץ 2, טטיאנה הופמן ניסתה לצייר דיוקן של הרוצח וסיפרה ש"הוא היה בעיקר שתקן, בודד, שמר על פרופיל נמוך. אפילו לא היה לו חשבון בפייסבוק". המהפכה של מרק צוקרברג כנראה הושלמה אם חשבון פייסבוק הוא סממן לשפיות. בעבר, מטורפים רצחניים נאלצו לעבור את מבחן "השכן ממול": על רוצח "נורמטיבי" היו מספרים השכנים ש"הוא תמיד היה אומר שלום בחדר המדרגות". על רוצח "תמהוני", היו מדווחים ש"הוא אף פעם לא היה אומר שלום". יחסי גומלין עם הקהילה הם הדרך הקלה ביותר להעביר לצופים את המסר לגבי מידת השפיות של הרוצח.

"אפילו לא היה לו חשבון פייסבוק", פרופיל הרוצח בחדשות 2

הקהילה של פעם - שכנים, קולגות, בני משפחה - הוחלפה בחברי פייסבוק. אדם שלא מחזיק חשבון ברשת חברתית הוא מתבודד מוזר ויש להישמר ממנו, הוא עלול לבוא לעבודה עם רובה. העובדה שלאדם לנזה לא היה חשבון פייסבוק לא עונה לשאלה "למה?" אבל זה בסדר כי "למה?" היא לא השאלה האמיתית. כשהשדרנים והכתבים שואלים "למה?" הם לא באמת רוצים לברר מה היו המניעים של לנזה אלא איך למנוע את הרצח הבא ואם לדייק - איך להימנע מלהיות הקורבנות של הרצח הבא. ככל שנדע יותר על המניעים והרקע של לנזה, נוכל לברוח ממטר הכדורים הבא - וברור לנו שהוא יבוא.

לאדם לנזה, כמו גם לג'יימס הולמס שרצח 12 צופים בבית קולנוע בקולורדו, לא היה חשבון בפייסבוק. הצעד הראשון שעלינו לנקוט כדי לשמור עלינו ועל ילדינו זה להתרחק מכל פריק שלא פעיל בפייסבוק - להקיא את המוזרים מתוכנו, לבודד את המתבודדים. הצעד השני הוא לפתוח בעצמנו חשבון פייסבוק, אם עוד אין לנו. להיות איפה שכולם וכולם בפייסבוק. אחרת אנחנו עוד עלולים להתעורר בוקר אחד ולגלות שאנחנו הרוצחים המוטרפים.

האם פייסבוק הוא הנורמלי החדש?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ