ישראל מחכה לערוץ 10

סרטון נגד סגירת ערוץ 10, ערוץ 10, כל הערב

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

אולי שמתם לב שאתמול (ראשון) עלה בערוץ 10 תשדיר חדש וחריג. הסרטון נפתח במשפט הבא: "צופים יקרים, בימים אלה ערוץ 10 נלחם על חייו". באמצעות גרפיקה, מעט צילומי סטיל וקריינות דרמטית, הסרטון נותן מעט רקע למשבר הנוכחי שעלול להביא לסגירת הערוץ ("בארבעה בדצמבר נחתם הסכם עם ממשלת ישראל..."); הוא טוען שיש הסכמה בעד השארת הערוץ באוויר ("שר האוצר בעד ההסכם, שר התקשורת בעד ההסכם...") אבל בגלל "צעד תמוה" של הממשלה, ההסכם לא מובא לאישור הכנסת; לבסוף הסרטון מסביר מה יקרה אם ההסכם לא יתקיים ("כל התוכניות יבוטלו, המסך יוחשך ומאות עובדי הערוץ יאבדו את מקום עבודתם"). הקריינות המסכמת מודיעה ש"נותרו עוד שישה-עשר ימים. ממשלת ישראל יכולה למנוע את סגירת ערוץ 10".

השפה של הסרטון הזה מוכרת מאוד והיא תהיה עוד יותר זמינה לעיניים ולאוזניים שלנו בשבועות הקרובים - זו שפת תשדירי הבחירות. כמו בסרטוני התעמולה לפני הבחירות לכנסת, גם הקליפ של ערוץ 10 משתמש בשפה גראפית פשוטה כדי להסביר מי הטובים ומי הרעים. מתחת לצילומים של יובל שטייניץ ומשה כחלון, מופיע סימון של "וי" ירוק וחיובי ואילו שמו של ראש הממשלה נתניהו לא מוזכר בקריינות אלא רק בתוך גזיר עיתון שמדווח על כוונתו של ראש הממשלה להקפיא את החקיקה.

צפו בסרטון

בכלל, השימוש בגזרי עיתון שבהם כותרות שמחזקות את הטיעון של הקמפיין, הוא עניין נפוץ בתשדירי בחירות וגם בסרטון הזה. עוד כלים קלאסיים של סרטוני תעמולה שמופיעים בקליפ של ערוץ 10: פס אדום מדגיש/מבהיל; נבואת זעם שמופיעה בטקסט אדום על רקע שחור ("מאות עובדים מפוטרים" / "אין ביטחון, אין שלום, אין סיבה להצביע פרס"); קריינות שנשמעת כאילו רוצח סדרתי מבקש מאתנו להתפשט; ספירה לאחור עד יום ההכרעה ("בעוד 16 יום כל התוכניות יבוטלו"); וכמובן קריאה לפעולה ("אפשר למנוע את סגירת ערוץ 10").

לא ברור מהי בדיוק אותה פעולה שערוץ 10 קורא לנו לנקוט. בניגוד לתשדירי הבחירות הם לא אומרים לנו למי להצביע, ניתן רק להבין למי ערוץ 10 רוצה שאנחנו לא נצביע - לראש הממשלה שהחליט לא להביא את החוק לאישור הכנסת. הקליפ הזה עלה לאוויר בתקופת בחירות והוא משחק בחוקים של הימים האלו. מהבחינה הזאת הקליפ הזה הוא כלי מסוכן ומן הסתם גם אפקטיבי (אתמול בערב, בלי קשר לסרטון, התפרסם שראש הממשלה סיכם עם יו"ר הכנסת להביא את הסכם ערוץ 10 לאישור המליאה). מעבר לכל זה, מה שצורם בסרטון זה הכינורות. לכל אורכו של הקליפ מופיעים ברקע כינורות יללניים, אומללים, יידישאיים שקוראים: "רחמונעס". אנחנו מבינים שאתם עלולים לאבד את העבודה שלכם וראויים לאמפתיה. אבל כינורות?! עד כדי כך?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ