מורן שריר - צרובה
מורן שריר

"מגזין תרבות חדש מבית ההפקות של גיא פינס. התוכנית עוסקת בנושאי אמנות, מוסיקה, תיאטרון, ספרות ומחול, מבלי להתנצל. מנחה: יאיר ניצני. כותרות על פי דרישה".

כבר במשפט הראשון בשקופית המידע של יס והוט, מספרים לנו שהתוכנית נוצרה ב"בית ההפקות של גיא פינס". גיא פינס הוא אוטוריטה דווקא במה שאנשי "קצת גבוה" יכנו "תרבות נמוכה". פינס הוא המותג המוביל בתיווך עולם הסלבריטאים והרכילות לעם ישראל. אזכור שמו בשקופית המידע - ממתי מזכירים שם חברות הפקה? - נועד לתת ל"קצת גבוה" את תו התקן העממי של פינס. האזכור הזה כאילו בא להגיד לצופים: "אל תיבהלו מהמלה ‘תרבות'. זה בסדר, זה של גיא פינס, זה לא באמת יהיה גבוה או מנוכר. זה תרבות עאלק. כנסו, יהיה כיף". מהבחינה הזאת התרבות ה"נמוכה" היא סטמפה שמאשררת את האיכות של התרבות "הגבוהה".

במשפט הבא התקציר מפרט אלו תכנים יופיעו בתוכנית: "אמנות, מוסיקה, תיאטרון, ספרות ומחול". הפירוט הזה של המושג "תרבות" הוא חשוב משום ש"קצת גבוה" לא נועדה לאנשים שצורכים תרבות (הם הרי יודעים מה משמעות המלה). באותה מידה יכלו לכתוב שם "ציורים, גלגל"צ, הצגות, כל מיני ספרים וגם ריקודים" אבל מידה של קרדיט כן ניתנה לצופים בידי המנסח האלמוני.

קרדיט: ערוץ 10

בסיום הטקסט הקצר הזה, לפני האזכור המנהלתי של הכתוביות לחירשים, מצוין שאת התוכנית מנחה יאיר ניצני. זה לא מיוחד, נהוג לכתוב את שם המנחה. אבל פה יש רווח נוסף - להרגיע את הצופים. את התוכנית לא מגיש הפרופ' דן מירון או יאיר גרבוז. זה יאיר ניצני, הוא בסדר. היו לו כל מיני תוכניות מצחיקות בטלוויזיה. אל תדאגו, יהיו צחוקים.

בלבו של הטקסט הזה, היה חשוב למי שניסח אותו להצהיר ש"קצת גבוה" תעסוק בכל תחומי התרבות "מבלי להתנצל". והרי מה זה הטקסט הזה אם לא התנצלות? מי שמצהיר על עצמו שאין בכוונתו להתנצל על דבר מה, מודה שאותו מעשה ראוי להתנצלות. המלה "תרבות" היום היא רעל ומי שמעוניין לעסוק בתרבות בטלוויזיה מסחרית חייב לרכך, לעקוף, ולעטוף את התרבות. להימנע ממנה וגם להתנצל. "קצת גבוה" לא מתנצלת על העיסוק שלה בתרבות בדיוק כמו שציפי לבני לא מתנצלת על כך שהיא חותרת להסדר מדיני. כלומר, היא גם מתנצלת וגם לא חותרת. כך גם "קצת גבוה". ומה זה השם הזה בעצם אם לא התנצלות בת שתי מלים? זה רק "קצת גבוה". לא "מאוד גבוה", לא "גבוה לאללה", לא "אליטיסטי", לא "תרבות לפרצוף, אם זה גדול עליכם, בעיה שלכם". רק קצת, טיפטיפונת תרבות. גיא פינס סטייל. עם ההוא מתיסלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ