עיט חטף את הדמוקרטיה הישראלית!

אין בעיה שבכל ערב בחמש בערוץ עשר מגיש רפי רשף צהובון שמדווח בהנאה ובהרחבה על עיט שחטף תינוק. רק שלא יטען שהוא עיתונאי חוקר

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

"חמש בערב עם רפי רשף" (בהגשת נדב פרי), ערוץ 10, 17:00

בכמה מהעיתונים בארץ עדיין מופיע מדור יומי עם ידיעות "משוגעות" מהעולם. ניתן לקרוא שם על תינוק יפני שבלע מסור חשמלי ואשה מגרמניה שהתחתנה עם חזיר יבלות והתגרשה כעבור שבוע. לאייטמים האלה - ספק ידיעות חדשותיות ספק אגדות אורבניות - שמור מקום מגודר ומופרד מהכותרות ה"רציניות" . הקורא יודע שהוא קורא דאחקה. תהליך הפיכת החדשות לבידור, מתרחש בשני מישורים: סיפורים חדשותיים מקבלים טיפול בידורי; ואייטמים בידוריים זוכים לסיקור חדשותי חמור סבר.

לפני יומיים הגיע נדב בורנשטיין, כתב ערוץ 10 לענייני דאחקות, לאולפן של רפי רשף עם סיפור לוהט: עיט חטף תינוק. במהלך האייטם שארך כחמש דקות, הציג בורנשטיין את הסרטון שרץ באינטרנט שבו נראה עוף דורס מרים תינוק ושומט אותו כעבור שתי שניות באוויר. בורנשטיין עיבה את האייטם עם קטעים מתוך סרט טבע שבו עיט מניף כבשה; פרש בפנינו את המפרט הטכני של העיט ("משקלו בין שלושה לחמישה קילוגרמים"); סיפר לנו על ההרגלים של העוף הדורס ("כך העיט הזהוב צד את הטרף שלו"); מצא את הזווית הישראלית (העיט "נמצא גם בישראל בכמויות קטנות") והעלה ספקות לגבי האותנטיות של הסרטון, כולל טיעונים טכניים לכאן ולכאן. ניתן היה להבין שהכתב שוחח גם עם וטרינר כדי לנסות להבין אם הסרטון אמין. מאז המקרה של מוחמד א-דורה, לא נבדק סרטון וידאו בכזאת קפדנות.

אתמול חזר בורנשטיין לאולפן של רפי רשף וסיפר למחליפו, נדב פרי, שנפתרה התעלומה - הסרטון מזויף. עוד אייטמים שהרכיבו את המהדורה: סרטון בחירות של הליכוד בסגנון תיאטרון בובות; ההכנות לסוף העולם; הלווייתו של הרמטכ"ל ה-15 אמנון ליפקין-שחק; שלג בחרמון; תחביב משונה: טיפוס על גורדי שחקים; סיום שביתת האחיות. התוכנית של רשף - גם כשפרי מנחה אותה - מוגדרת כצהובון. בהגדרה הזאת, בורנשטיין הפך לאחד הכתבים הבולטים והתורמים ביותר לשידור. ההופעות שלו חורגות מהתחום הצר והמחויך של "סיפורים מדהימים מרחבי העולם" משום שההיררכיה של רפי רשף שונה מזו של מהדורת חדשות מסורתית. בצהובון אין מדור אחד מגודר בשם "מסביב לעולם"; בטבלואידים באמריקה "ילד נחטף על ידי עיט" הוא סיפור לכותרת ראשית.

אין שום בעיה עם העובדה שערוץ 10 משדר צהובון כל יום בחמש בערב. הבעיה נוצרת כשרפי רשף ופניו החתומות מופיעים בתשדיר נגד השתקת עיתונאים במסגרת הניסיונות לסגור את ערוץ 10. רשף יכול להמשיך לשתוק ושיערה לא תיפול מראשה של הדמוקרטיה הישראלית.

סרטון ה"חטיפה" שהתגלה כמזוייף:

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ