פרסומות למשרד התמ"ת ולאדי: כולנו רקמה יהודית חיה

התשדיר של משרד התמ"ת עשוי להיראות כקריאה לפעולה אלטרואיסטית אך מדבר בשפת האגואיזם השיווקי הרגיל; הפרסומת לאדי לא מוכרת אשליות אלא מדברת לישראלי בשפה שלו - שפת ההידחפות בתור

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

שופינג היא חוויה אגואיסטית - פינוק במסווה של העצמה אישית. אם תקנה קולה, תהפוך לגבר; אם תרכשי את הקרם ההוא, תיראי כמו הבת שלך. הפרסומות מנסות לשכנע שהן כאן בשביל לשרת את הצרכים המידיים שלך ולהגשים לך חלומות. לך, ולא לאחר. מי שנעמד מאחוריך בתור ופספס את המילקי האחרון, בעיה שלו. שימות.

התשדיר של משרד התמ"ת לעידוד קנייה של מוצרים תוצרת ישראל, שונה באופן בסיסי מסרטון פרסומת רגיל. הוא אומנם אומר לנו מה לקנות - לא מותג ספציפי אבל כן את אחת הריבות מתוצרת "כחול לבן" ולא את אלו שמיוצרות בחו"ל - אבל הוא לא אומר לנו שזה יעשה לנו טוב. להיפך, הוא אומר לנו שזה יעשה טוב לאחרים. למי? למאות האנשים המוכשרים והמסורים שמשתתפים בתהליך הכנת הריבה ומתפרנסים מהצלחתה. מה משותף לכל החבר'ה האלה? הם ישראלים, ישראלים מכל הסוגים - מבוגרים (יעקב מהצנצנות); צעירים (דורון שסוחב ארגזים); ממוצא אתיופי (שאול); ממוצא רוסי (ילנה); חקלאים (דני שמגדל את התותים) ומדענים (שרון, מבקרת האיכות בחלוק לבן). התשדיר מכסה גם את מובלעת תל אביב ("אפילו רון השכן", מודיע הפרזנטור אריק זאבי ואנחנו רואים גרפיקאי במשקפי חכמולוג). בניכוי ערבים וחרדים - שלא עושים צבא ולכן מודרים מהישראליות - כולם בפנים.

על פי התשדיר, כשאנחנו קונים ריבה ישראלית, אנחנו עוזרים לישראלי נוסף ולעוד ישראלי ולישראלים רבים ובעצם גם לעצמנו. התשדיר הזה מספר לנו שאין הבדל בינך לבין שאול או יעקב מהצנצנות. כולנו אחד, כולנו יהודים (לא בדקנו אם ילנה באמת כשרה מצד האם אבל היא היתה בצבא אז זה בסדר) ולכן כל רכישה של צנצנת ריבה עברית משרתת אותנו באופן מיידי. התשדיר הזה עשוי להיראות כקריאה לפעולה אלטרואיסטית אבל במסגרת התפישה הנאיבית שלו, הוא מדבר בשפת האגואיזם השיווקי הרגיל: שקל בכיסו של שאול הוא שני שקלים בכיס שלך. הסרטון הזה לא מבטיח לנו שהריבה הישראלית היא שיקוי נעורים וגם לא שהיא תעזור לנו להשיג את הדוגמנית ההיא שנראית כמו הכלאה בין בר רפאלי ואלוהים. אבל הוא כן מבטיח לנו להיות חלק מחלום ישן שנגוז - ישראל של פעם, עם ערבות הדדית ובן דוד בקיבוץ ואריק זאבי (זוכרים אותו? פעם היו ספורטאים שנלחמו בשביל הדגל).

מעניין בהקשר הזה לשים לב לפרסומת החדשה לכרטיס אדי. בתשדיר הזה עומד קושמרו בתור כשמאחוריו כמה ישראלים והוא אומר: "כרטיס אדי. חתמת - קודמת. בתור להשתלות". הפרסומת הזאת לא מנסה למכור אשליות, היא מדברת אל הישראלי העצבני בשפה שלו - שפת ההידחפות בתור. פה אין חוכמות ואין ערבות הדדית. מי שחותם מתקדם בתור ומי שנתקע מאחור - דינו למות. ושימותו כולם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ