בלוס אנג'לס עושים ריאליטי עם סרטי בורקס

"חי בלה לה לנד" היא לא סדרת בורקס אבל היא משתמשת בז'אנר באופן מושכל, למשל במתח בין הזמרים המזרחיים לתעשיית הבידור בלוס אנג'לס

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נסים הוא הנהג העממי של "חי בלה לה לנד". הוא שמן ושמח, שר עם החבר'ה, מריץ צחוקים, יש לו קשרים וקומבינות. כשאתם מגיעים ללוס אנג'לס, תרימו טלפון לנסים. הזמרים שמשתתפים בעונה השנייה של "לה לה לנד" אוהבים את נסים ונהנים מחברתו. אם הוא היה רק קצת יותר חברמן, הם כבר היו מגיעים לתימן.

יש עוד נהג ב"לה לה לנד". קצת פחות עממי, קצת פחות חברמן, קצת יותר אשכנזי. נהג מספר 2. בפרק ששודר אתמול, מאיה בוסקילה היתה צריכה להגיע לפגישה חשובה ונסים היה עסוק אז היא קיבלה את נהג מספר 2, טל. לכל אורך הנסיעה, טל ניסה לחזר אחרי בוסקילה בצורה מגושמת ושלימזלית מבלי לדעת שהיא נשואה. זו היתה עלילונת קטנה וקומית (כולל פאנצ'ליין) שהושתלה בתסריט ואווררה את הפרק. הסיטואציה הזכירה את אחת הסצנות של טוביה צפיר ב"צ'רלי וחצי" - גולם שמנסה לנהוג ובמקביל להקסים את הנסיכה ולכולם מלבדו ברור שזה לא עובד. גם אם האסוציאציה היא פרטית שלי, היא לא מקרית.

העונה השנייה של "חי בלה לה לנד" לוקחת אלמנטים מתוכניות ריאליטי שונות: "החיים הפשוטים" של פאריס הילטון (הכוכבים המפונקים עובדים בחווה); "מחוברים" (משתתפי התוכנית מתעדים את עצמם במצלמת וידיאו ביתית); "האח הגדול" (עיבודים שונים לנעימת הפתיחה לפי מצב הרוח של הסצנה); וריאליטי סלבס בסגנון ג'סיקה סימפסון או טורי ספלינג (החיים המפונקים בווילה בלוס אנג'לס). מעבר לכל אלה, יש ב"לה לה לנד" גם בורקס. בפרק ששודר אתמול, מלבד הסצנה עם הנהג האומלל, היה גם ציטוט ישיר מ"אלכס חולה אהבה" (לא סרט בורקס לפי ההגדרה האקדמית אבל בהחלט מסתדר טוב עם הז'אנר). ואיך אפשר בלי חתונה? באופן מסורתי, סרטי בורקס נגמרים בחתונה שמחה. החתן המזרחי מלמד את הכלה האשכנזייה לשמוח ומתחת לחופה הם יוצרים כור היתוך פרטי.

חתונת ליאת בנאי ובן זוגה נסים. לאס וגאס אקספרס

לכן לא מפתיע שבפרק ששודר אתמול היתה גם חתונה מזרחית עולצת. "לה לה לנד" היא סדרה עם מידה יפה של אירוניה ולכן החתונה של ליאת בנאי ובן זוגה נסים היתה בסגנון לאס וגאס אקספרס כשמחתן אותם חקיין של בוראט. ובכל זאת, ברגע האמת התווספו אפקטים קיטשיים של סרט שרוט ומיושן. נגיד, "חגיגה בסנוקר".

"חי בלה לה לנד" היא לא סדרת בורקס אבל היא משתמשת באופן מושכל באלמנטים בורקסיים, למשל, במתח בין כמה מהזמרים המזרחיים לתעשיית הבידור בלוס אנג'לס. סרטי הבורקס הראו איך המזרחים מנסים, באמצעות עורמה וחוכמת רחוב, להסתדר ולהתקדם בתוך ההגמוניה האשכנזית של ישראל הישנה. עכשיו, כשהיעד נכבש והזמר המזרחי הפך להגמוני, "לה לה לנד" מחפשת מעצמה מיינסטרימית חדשה שאפשר להרגיש בה רגשי נחיתות ומצוקה כדג מחוץ למים. התשובה נמצאת באמריקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ