מר ציניות וגברת קלישאה לא "מדברים על זה"

במקום עיסוק ענייני בנושאים הבוערים, מעדיפים שי גולדן ושרון כידון להגיש אייטמים באמצעות קודים ריקניים והגזמות סרקסטיות. זה לא זה

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

בתוכניתה "מדברים על זה" סיפרה שרון כידון לצופים שש"ס "הוציאה את השד העדתי מהארון". מהו אותו שד עדתי שגר בארון וכידון כל כך פוחדת ממנו? השד העדתי הוא קלישאה. במקום להגיד שאריה דרעי "ניצל את המתיחות העדתית לצרכים פוליטיים" או "העז לגעת בטאבו", או "אמר אמירה גזענית", כידון בחרה להיצמד שוב ושוב ל"שד העדתי" בתקווה שמלת הכישוף הזאת תפעיל את קסמיה והשד ידבר במקומה.

קשה להקשיב לשרון כידון בלי לשמוע קלישאה. דוגמאות מאתמול: "התחושה שישראל לא מתנהגת לאוכלוסייה האזרחית בצורה הומניטרית" (תחושה של מי? מה זו "האוכלוסייה האזרחית"? מהי "צורה הומניטרית?"); "כדי להיות בכל זאת בקונצנזוס של ההתנהלות הפוליטית אולי צריך לקחת איזה צעד אחד אחורה?" (מה לכל הרוחות זה אומר?). לתוכנית קוראים "מדברים על זה", אבל המנחה כידון לא מדברת על "זה". היא מדברת בקלישאות, בקודים שמייצגים את הדברים עצמם ("השיח הפוליטי") ומזמן התרוקנו מתוכן וספק אם היא או מישהו זוכרים מה היתה הכוונה.

כידון מגישה את התוכנית עם שי גולדן. גם גולדן לא מדבר "על זה". הוא מדבר "מעל לזה". כשכידון משוחחת עם האורחים (היא אף פעם לא מדברת, היא משוחחת), האישונים של גולדן מתרוצצים ובורחים אל המצלמה. כשהוא מדבר אל כידון, המבט שלו תקוע עמוק בתוך העדשה. הוא לא באמת שם, באולפן, הוא מרחף מעל.

אם כידון מגינה על עצמה באמצעות שריון של קלישאות, אז גולדן עוטף את עצמו בציניות. כך הציג גולדן אייטם על בר רפאלי: "כמובן שלא נוותר על החדשה היחידה, המעניינת והמרעישה, הסיבה שלשמה למעשה התעוררנו בבוקר ואתם מתיישבים כדי לצפות בטלוויזיה - לבר רפאלי יש חבר חדש". באופן הזה גולדן גם חופר ברכילות וגם מתנשא עליה. הוא שם והוא לא שם. בטכניקה הזאת, של הגזמה סרקסטית, גולדן משתמש בכל פעם שהוא מדבר על נושא שמפדח אותו. זו טכניקת בריחה מוצלחת כי אם ישאלו אותו למה הוא בז לנושא, הוא יכול להגיד שהוא דווקא הצהיר שזה הכי חשוב בעולם. ככה הוא הפנה לפינת הרכילות מהעולם: "מעטים הרגעים בהיסטוריה של המין האנושי - ושל ישראל בוודאי - שהם כה מסעירים, כה מרגשים, כה מטלטלים, כמו הרגע שבו אנו נמצאים כרגע". מנחה אחת משתמשת בקלישאות שמטשטשות את המהות והשני מחדד ומקצין בציניות כך שהמשמעות נעלמת. העיקר לא לדבר "על זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ