הנוק אאוט של אמנון יצחק

"פנים אמיתיות" עם אמנון לוי, 21:00, ערוץ 10

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

השבוע, היישר מהנפטלין, הוציא אמנון לוי את הרב אמנון יצחק ואת החזרה בתשובה כמשהו שראוי לפחד מהם. לוי תמיד משחק את אותה דמות, הוא תמיד בתפקיד גולדה, הוא מ-ז-ו-ע-ז-ע. בשנות השמונים עבר את הארץ גל חרדה בגלל תופעת החזרה בתשובה והעלייה לרגל לישיבת "אור שמח". אתמול חזרנו במנהרת הזמן לצדקנות המזועזעת והריקה בחסות לוי, שמשתמש בעצמו בכמה מהטכניקות של מחזירים בתשובה: הוא מזועזע, הוא מנהל מסע הפחדה, הוא מאיים, הוא מודאג.

לוי חוזר כמה פעמים במשדר על אותם נתונים. כמעט. בתחילת הפרק אמר שהרב נפגש במשך השנים עם מיליונים והחזיר בתשובה מאות אלפים. זה היה בשביל ההתחלה הבומבסטית. בהמשך דיבר על אלפים שהחזיר הרב בתשובה. מאוחר יותר אמר פעמיים שהרב אומר שמדובר במיליון איש, אם סופרים גם את הילדים.

בקטעי הקישור שלו לוי מספר לצופים מה הוא מרגיש ואיך הוא מצפה מהם להרגיש. הוא מאיץ בהם ואומר "הדברים האלה מקוממים". לתוכנית קרא "אמנון נגד אמנון", ואם כך אין ספק שהרב ניצח.

עצם זה שלוי, שמצהיר על עצמו כאתאיסט שאין אלוהים בלבו, הלך לבקש אישור מרב מלמד על ניצחונו של הרב. לוי בא כמגן החילוניות, אבל בוודאי שלא הצליח להוכיח שיש לה עגלה מלאה במשהו או שיש לה בכלל ארון ספרים. "למה אתה מזלזל בנו?", שאל כבן המבקש אישור מאביו "בן גוריון רשע? מה גרם לשואה? אתה מאשים את היהודים בעונש שנתנו להם ופוטר את הגרמנים?" שאל בכאב מזויף.

לוי בא כדובר של ישראל שכבר לא קיימת, אבל לצורך העניין שחזר אותה. הוא אמר שכואב לו על הדברים הכי חשובים "לנו", החילונים, הדברים שהרב מנאץ. למשל: הציונות, הממסד, הסמלים של מדינת ישראל. כאילו שלא חבטנו בעצמנו בכל אלה. אבל לנו מותר. הוא מכיר אותנו, הרב הזה, והוא רב קסם, כריזמה והומור.

בתחילת הפרק התברר שהרב הציב מצלמות משלו כדי לצלם את הריאיון, למקרה שדבריו יסולפו. זה דבר שקל לעשות בעריכה. לוי נדהם. "אתה מאיים עלי בעצם?", שאל, כאילו מעולם לא סולפו דברים של איש בתקשורת וכאילו שמצלמה היא איום שמותר רק לו. בסופו של דבר, כשהציע לוי לרב לנסות להחזיר אותו בתשובה, כבר היה ברור שמדובר בנוק אאוט לטובת הרב. לא מפני שהשתכנעתי לחזור בתשובה אלא בגלל הדיאלוג הדל שאמנון לוי הצליח לקיים. כשהרב שאל אותו איך נברא העולם ענה "המפץ הגדול. אני לא מספיק בקי בזה". הרב עשה ממנו קרקס, אבל לוי לא הבין ובדברי הקריינות שלו אמר "ככה נראה ויכוח עם הרב, המון תיאטרון ומעט מהות", וזהו תיאור מדויק להפליא לתוכניותיו של לוי עצמו.

אמנון לוי ואמנון יצחק. עיתונאי עם טכניקות של מחזיר בתשובהצילום: טלוויזיה
מה יותר קרקס: אמנון יצחק או התוכנית של אמנון לוי? הגיבו כאן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ