אדם צובר זיכרונות כמו מסחטת מיץ

מורן שריר
מורן שריר

"כלוב הזהב", ערוץ 2, שישי, 21:30

ליאת, מתמודדת אסרטיבית בשעשועון "כלוב הזהב", עצרה רגע את המשחק ההיפראקטיבי כדי לתת לצופים טיפ ניו אייג'י. קבל עם, עדה וקושניר היא הודיעה שמה שחשוב בחיים זה "לאסוף חוויות ולא חפצים". בהשתתפות הקצרה שלה ושל בעלה אודי בתוכנית, אספה ליאת, בין השאר, מכונת אספרסו, מכשיר כושר ופלייסטיישן. היא אספה חפצים ואנחנו צברנו חוויות. בסופו של דבר טעתה ליאת בשאלת טריוויה אחת וכל החפצים נשארו באולפן. אודי וליאת, שלא חסכו עקיצות פאסיב-אגרסיביות זה מזו בעת השידור, חזרו הביתה כשבבגאז' שלהם אפס חפצים אבל המון חוויות, ואני מדמיין שהיתה שתיקה ארוכה ומתוחה.

איזה חוויות צברנו אנחנו, הצופים, מ"כלוב הזהב" בשישי בערב? ראינו ישראלים נכנסים לתוך אולפן גדול, עמוס במוצרים יקרים, ומנסים לסחוב כמה שיותר חפצים בזמן קצוב. ראינו שני גיסים שבוזזים את האולפן ויוצאים עם עגלה מלאה במכשירי חשמל; ראינו תמונות מחיי הנישואין של אודי וליאת (ליאת לא זכרה את השנה של הדייט הראשון שלהם. אודי נעלב. לו היתה זוכרת, היתה מצליחה לפתוח את הכספת ולהוציא עוד פרס); וראינו את ענת וקסמן ב"מסלול הוי-איי-פי", נותנת הופעה מלודרמטית עם מניירות שנראו כמו פרסומת למיגרנה. ומעל כל אלה עמד אבי קושניר אחד.

קושניר הוא לא רק אדם, הוא גם פרסומת לביטוח. לא כל אחד יכול לפרסם ביטוח. כדי לקבל חוזה פרסום של חברת ביטוח, אתה צריך לטפח פרסונה של אדם יציב, אמין, ארצי וסך הכל על הכיפאק. את הפרסונה הזאת, של דוד חביב, ישר ולא מאיים, מביא קושניר לתוכנית. הנוכחות ה"בסדרית" שלו נותנת איזה אישור של מהוגנות לביזה הוולגרית של אולפן "כלוב הזהב". ההעמסה ההיסטרית של המוצרים עלולה להזכיר את הסופרמרקטים הפרוצים בניו אורלינס שאחרי הוריקן קתרינה או את מכירות החיסול של "יום שישי השחור" בארה"ב (שבהן נהוג לרמוס אנשים, לעתים למוות, בדרך למערכת קולנוע ביתית חדשה) אבל קושניר שם כדי שנדע שהכל בסדר. הדוד הטוב מפקח.

החוויה העיקרית ש"כלוב הזהב" אמורה לספק לנו היא זאת של ילד בחנות צעצועים; לילה בקניון; עקיצה ב-60 שניות. זה חלום שעבר לכולנו בראש מתישהו והוא מתגשם רק לפורצים, שודדים או מתפרעים - תנו לנו דקה בכלבו או בחנות צעצועים או תכשיטים או מוצרי חשמל ונמלא את הכיסים או את העגלה בחלומות שלנו. הצפייה ב"כלוב הזהב" אמורה לספק לנו איזשהו עיבוד של החלום הגנוז ההוא. החלום ההוא היה קסום, אם אני זוכר נכון. בשישי בערב בערוץ 2 הוא הרבה יותר מסורבל, גס רוח ועם הופעות אורח של רוחות "החיים זה לא הכל".

תגובות