בחירתו של אמנון לוי בבדיחה של אמנון יצחק

לאמנון לוי היתה הבחירה: האם הוא מביא את הסיפור של אמנון יצחק התופעה או האדם. ההחלטה של לוי היתה חדה - הוא הביא את הבדיחה

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

יש שתי פנים לאמנון יצחק. יש את האדם עם הזקן, המשקפיים והפאות הדקיקות, שמצטייר כטיפוס צבעוני והיתולי. יש לו דיבור מצחיק וגינונים משונים והוא יכול לככב כחיקוי של אלי פיניש או תחפושת פורים לילדים מתחכמים. הפנים האחרות של אמנון יצחק הן כבר לא קשורות לאדם אלא לתופעה. זוהי מערכת שטיפת המוח שנועדה לשבות מוחות רכים ולשאוב אותם אל עולם התורה והמצוות. מערכת ההחזרה בתשובה היא תופעה מרתקת שנוגעת כמעט לכל משפחה בישראל. היה מעניין לחקור ולחשוף את הטכניקות ואת המערך הכלכלי-לוגיסטי שנועד להחזיר צעירים וצעירות בתשובה. זה סיפור חשוב ומעניין. האדם ששמו אמנון יצחק הוא בסך הכל הפנים המצחיקות של המנגנון המאיים ההוא. הוא סוג של אורן זריף.

לאמנון לוי היתה הבחירה: האם הוא תחקירן רציני או סנסציונר. האם הוא מביא את הסיפור של אמנון יצחק התופעה או אמנון יצחק האדם. ההחלטה של לוי היתה חדה - הוא הביא את הבדיחה. אחרי שבשבוע שעבר הציג את אמנון יצחק כמוקיון, חזר אתמול אמנון לוי לזירה. לא לזירת הפשע אלא לזירת האגרוף. בסוף התוכנית ששודרה אמש הוא עלה לסיבוב נוסף מול יצחק, ראש בראש, ככה לפחות הבטיחו לנו הפרומואים שהציגו את התוכנית כסיבוב גומלין בין מוחמד עלי לג'ורג' פורמן, כולל הנעימה מ"רוקי" ברקע. למעשה זו לא היתה התגוששות אלא הזדמנות לאמנון יצחק להעלות טענות לגבי האופן שבו הוצג בשבוע שעבר (הוא טוען ששתי אמירות שלו, על ש"ס ועל השואה, נערכו באופן מגמתי) והזדמנות של לוי להכחיש מכל וכל.

בהופעה שלו אתמול, חזר אמנון יצחק על הביטוי, "דו יו אנדרסטנד, ווילאלאה?" וצחק. המשפט הזה, שנכנס לפרומואים של התוכנית הקודמת, הפך לסוג של קאץ' פרייז, כמו המשפטים שדוחפים לדמויות ב"ארץ נהדרת" שוב ושוב עד שכל ילד בישראל מדקלם אותם. אמנון יצחק יודע שהוא חיקוי של אלי פיניש והוא רוצה כנראה להפוך לתחפושת בפורים הקרוב. גם אמנון לוי יודע את זה ולכן החליט לעשות עליו תחקיר. לא בגלל החשיבות של מערך ההחזרה בתשובה, לא בגלל שאלפי משפחות מאבדות ילדים לטובת הדת.

ההתגוששות של אמנון לוי עם אמנון יצחק העמידה אותו, לא בפעם הראשונה, כשווה ערך מול אדם שהוא קוריוז. בכך מעיד לוי על עצמו יותר משהוא מעיד על אמנון יצחק, רני רהב או דניאלה וייס. למרות הטון הצדקני והמתלהם שלו, נדמה שאמנון לוי מודע לכל זה. הוא יודע שהוא עושה תוכנית סנסציונית, הוא לא באמת לוקח את עצמו ברצינות. ברגע שמשתחררים מהרתיעה הטבעית, התוכנית של לוי היא בסך הכל בידור די מהנה - טיול של מציצן נסער בין תחנות של פריק שואו לאומי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ