תשדירי בחירות: המשיחיות ושיגעון הגדלות, הם בכל מקום

ביקורת טלוויזיה חמישה תשדירי תעמולה לבחירות 2013, ערוצים 1, 2 ו-10

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר
מורן שריר

התנועה. תשדיר התעמולה המרכזי של "התנועה" מתחלק לשניים - האיום והתקווה. החצי הראשון של הסרטון מראה לנו את נתניהו וליברמן בעריכה מבהילה, עד שמגיעה ציפי לבני לסדר את העניינים ולחבק אתיופים. ברגע שהיא נכנסת לסרטון, נשמעת נגינת פסנתר שקטה שמזכירה את שירי הערש "Twinkle Twinkle Little Star" ו"Itsy Bitsy Spider". הגיוני שלבני, שמנסה להצטייר כאם שמכנסת תחת כנפיה את אזרחי ישראל ומרגיעה אותם מהסיוט הנורא שתקף אותם, תעשה זאת על רקע שיר ערש. מה שמוזר זה שמי שמתיימרת להחליף את השלטון ומשיגה בסקרים שבעה מנדטים, תרצה להרדים את מערכת הבחירות.

הליכוד-ביתנו. תשדיר הבחירות של הליכוד מראה את ראש הממשלה נשען על מעקה מול העיר העתיקה ומביט אל העתיד. אנחנו אמורים לראות את נתניהו בירושלים ולחשוב על הרצל בבזל. התשדיר של "ארץ חדשה" מראה את המועמד המזוקן רני בלייר כשמאחוריו תמונה של חוזה המדינה, מזוקן לא פחות. המשיחיות ושיגעון הגדלות נמצאים בכל מקום, לא רק אצל עופר ליפשיץ שנשלח לכנסת בידי אלוהים (עם תקציב פרסום זעום).

ש"ס. בימים האחרונים התשדירים של ש"ס הם מין תפילות להחלמתו של הרב עובדיה יוסף. בזמנים שהרב בקו הבריאות, ש"ס מציגה תשדירים לוחמניים נגד מפלגת השלטון. באופן מסורתי, ש"ס מנהלת קמפיינים אופוזיציוניים בשפה פרסומית תוקפנית. הם לא יציגו חקלאות פורחת, תעשייה משגשגת וישראלים מתחבקים זה עם זה. הם יעדיפו לתקוף, לזעוק לשמים, לטעון לקיפוח ולהציג את ההישגים שלהם ככבשה שחילצו מידי העשיר והשיבו לרש. זו בחירה די תמוהה בהתחשב בעובדה שמאז הקמתה, המפלגה היתה חברה כמעט בכל ממשלה. הם אף פעם לא יתגאו בהצלחת הממשלה שמסיימת את דרכה, כאילו לא הם עצמם היו חלק מרכזי בממשלות פרס, שמיר, רבין, פרס (שוב), נתניהו, ברק, שרון (הראשונה), אולמרט ונתניהו (השנייה). כאילו הם לא יהיו גם בממשלת נתניהו (השלישית).

קדימה. אומרים שתשדירי הבחירות לא באמת יכולים להשפיע על תוצאות הבחירות. זה נכון, חוץ מאשר במקרה של "קדימה". אין לי ספק שיהיו תוצאות חיוביות לקמפיין המבריק שלהם, שמציג את שאול מופז כחייל תמים שמצא את עצמו בלב מערכת פוליטית מסואבת ויורים עליו מכל הכיוונים.

העבודה. תשדיר הבחירות של העבודה מציג את עזרא כהן, מאוכזב ליכוד שמצביע לשלי יחימוביץ'. מאוכזבי מפלגות הם שחקנים ותיקים בתשדירי הבחירות. מי שהתאכזב משמיר והצביע רבין, התאכזב בתורו מפרס והצביע לנתניהו ואחרי זה לברק, לשרון וחוזר חלילה. יש היום אנשים שמצביעים ליאיר לפיד או נפתלי בנט, לדוגמה, משום שהם מאוכזבים. נתניהו אכזב אותם ולבני אכזבה אותם ויחימוביץ' אכזבה אותם. הם אומרים שהם רוצים מישהו חדש. כנראה הם מחפשים מישהו חדש שיאכזב אותם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ