מורן שריר - צרובה
מורן שריר

יאיר לפיד הוא אדם זחוח. מאוד. אם הזחיחות היתה ספרי מתח בינוניים אז יאיר לפיד היה יאיר לפיד. שלושה ימים אחרי הבחירות מצטלם לפיד בביתו ונשאל על ידי בן שני אם הוא יתמודד בבחירות הבאות על ראשות הממשלה. לפיד מביט בשני באדישות ועונה: "אני מניח שכן". שני מקשה: "אתה תנצח את הבחירות האלה?". אבל לפיד לא מתקשה. הוא מכווץ את הגבות שלו ועונה לשני את המובן מאליו הכמעט נעלב, כאילו מתדלק שאל אותו אם לנקות את השמשה. "אני מניח שכן", הוא עונה את האנדרסטייטמנט של המילניום.

וזהו. ראשות הממשלה מונחת בכיס שלו כמו המפתחות לאוטו. אין ספקות, אין ענווה, אין סיבה להצביע למישהו אחר.

שני ליווה את לפיד במשך מסע הבחירות של "יש עתיד". על פי עדותו, הוא התחיל לתעד את הקמפיין ללא שיתוף פעולה של לפיד, עד שהמועמד התרצה והכניס את צוות הצילום של "עובדה" לאוטו שלו, לבית וללב של האופרציה הפוליטית המסקרנת ביותר בבחירות האחרונות. גילינו כמה דברים על לפיד. למשל, שהוא בכלל מתדלק בשירות עצמי. הכתבה של שני היא למעשה דיוקן של פוליטיקאי מושלם. הוא נוסע בכל הארץ, לוחץ ידיים, מחייך, נותן את הנאום הקבוע בלהט קבוע. לפיד נראה בטוח בעצמו, הוא לא עושה טעויות ובעיקר יודע להגיד לפני פתיחת הקלפיות את כל מה שהפרשנים אמרו עם פרסום תוצאות המדגם. לעולם לא נדע איך שני היה עורך את הכתבה לו לפיד היה נכשל ויש עתיד היתה הסיעה הרביעית בגודלה בכנסת הבאה. בכל מקרה, התוצאה כבר ידועה והכתבה מוצגת כסיפור הצלחה של מועמד נטול פגמים.

אבל מעבר למועמד, איפה הבן אדם? שני מציג את לפיד כמו שלפיד מדמיין את עצמו - רהוט, שבע רצון, לא מפקפק ביכולותיו, מדבר בקלישאות יאיר לפידיות (הכביש לרחובות מזכיר לו נסיעה מדאלאס לאל-פאסו) וגר בקלישאה יאיר לפידית (עם מה שנראה כמו כפפה של מוחמד עלי בתצוגת קבע). אבל איפה האנושיות? איפה החולשה? לפיד טען מול המצלמה שברגעי הלחץ של הקמפיין לא מצאו אצלו אגלי זיעה על המצח. גם שני לא מצא אגלי זיעה. אם זו הדמות שעולה אחרי כל כך הרבה שעות לפיד אולי המסקנה היא שככה הוא - שהוא לא מוריד את הדמות אף פעם, שגם עם אשתו הוא מדבר בקלישאות, שאולי אין שם אדם אלא רק מועמד. לפיד אמר שכששואלים אותו למה הוא הלך לפוליטיקה, הוא עונה שיש שלוש סיבות: "יואב, ליאור ויעל" (הילדים שלו). "זו תשובה", אומר לפיד, "שיש בה אמת". מה זה אומר על התשובות האחרות? כנראה שבאמת חבויה בה איזו אמת סוף סוף.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ