קומדיה ושמה "מקורות זרים"

"מקורות זרים" הפכו לסוגריים שכלי החדשות מציבים לפני שהם אומרים דברים שאסור להם להגיד, סוגריים שהפכו את מהדורות החדשות למבקרי תקשורת

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר
מורן שריר

על פי מקורות זרים, . על פי מקורות זרים, לראש הממשלה יש קרחת. על פי מקורות זרים, שכן שלי מכה את הילדים. התלוננתי לרשויות הרווחה ששלחו עובדת סוציאלית, אבל הילדים אמרו לה שהכל בסדר והתיק נסגר. על פי מקורות זרים, השכן תפס אותי בחדר מדרגות ואמר לי לא להתערב בעניינים של אחרים. הפסקתי להתערב אבל, על פי מקורות זרים, השתנתי לו בתוך תיבת הדואר.

"על פי מקורות זרים" או "פרסומים זרים" זה הסוגריים שכלי החדשות מציבים לפני שהם אומרים דברים שאסור להם להגיד. בתוך הסוגריים האלה אפשר לעשות מה שרוצים. אסור לחדשות לדבר על דברים שנמצאים בתוך סוגריים לא כי זה לא נכון אלא כי יחידה בצה"ל לא מרשה להם. ככה הופכות מהדורות החדשות (וגם העיתונים) למבקרי תקשורת: במקום לסקר מה שקורה בגבול לבנון-סוריה, מדווחים על הכותרות של ה"טלגרף" וערוץ הטלוויזיה הלבנוני. כל כך מסקרנים העיתונים הזרים ורשתות החדשות מעבר לים, שהמהדורות המרכזיות בארץ הקפיצו את אלון בן-דוד, צבי יחזקאלי, עודד גרנות, רובי המרשלג, אמיר בר-שלום, רוני דניאל, אהוד יערי ואחרים כדי שיפרשנו את הידיעות שהגויים פרסמו. מחלקת האינפוגרפיקה של חדשות 10 טרחה ויצרה המחשת אנימציה של אחד הסיפורים המעניינים (תקיפה מהאוויר של שיירת נשק) שפרסמה סוכנות הידיעות רויטרס.

נפל או לא נפל מטאור על חברת החדשות?

במקרים קודמים (תקיפות של כורים סוריים, על פי מקורות זרים), נזהרו כלי התקשורת ושמרו על ערפול עם דיווחים בנוסח, "משהו קרה איפשהו, אנחנו מאוד רוצים לספר לכם אבל לא יכולים". אתמול מהדורות החדשות כבר לא טרחו. הן הוסיפו את ה"על פי מקורות זרים" בתחילת המשדר כמו שכותבים "בס"ד" בפינה של פתק, וניגשו לעסק - סיקור מלא ומקיף ככל הניתן של משהו שאולי קרה לא רחוק מפה. כולל תיאורים מבצעיים, לו"ז מפורט וסקירה של ההשלכות האפשריות ("החשש מתגובה של חיזבאללה עדיין לא חלף", "אין הוראות חדשות של פיקוד העורף").

הרענון מדי כמה דקות של מנטרת ה"מקורות", "פרסומים" או "דיווחים" זרים, הפך את המשדרים לכמעט קומיים. זה נראה כאילו יש למגישים איזו עווית או OCD שמחייבים אותם לציין את זה. דני קושמרו סיכם את המהדורה במשפט: "נחזור לכותרת שעמה פתחנו: אז היתה או לא היתה תקיפה ישראלית של משלוח נשק מסוריה לחיזבאללה?". "היתה או לא היתה?" זו כותרת? נפל או לא נפל מטאור על אולפני חברת החדשות בנווה אילן. זו לא אשמתו של קושמרו, הוא בסך הכל ציטט מקור זר, במקרה הזה דובר הבית הלבן שסירב להגיב על פעולות שממשלת ישראל "ביצעה או לא ביצעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ