טקס השבעת הכנסת ה-19: כשנתניהו חטף על הראש

במהלך יצירתי מוצלח השמיעו עורכי טקס ההשבעה הקלטה של בו גוריון מהכרזת העצמאות. הקול הרוגז והצורמני של ראש הממשלה הראשון הדהד בין קירות המליאה

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

הרגע היפה יותר בשידור השבעת הכנסת ה-19 היה הנאום של דוד בן גוריון. במהלך יצירתי מוצלח, מתישהו בין השיר הראשון של קובי אפללו לשיר השני של קובי אפללו, השמיעו עורכי הטקס הקלטה של בן גוריון מהכרזת העצמאות. חברי הכנסת הוותיקים ואלו שעוד לא הושבעו, ישבו על הכיסאות, הרימו את הראש ולא כל כך ידעו לאן להסתכל. הקול הרוגז והצורמני של ראש הממשלה הראשון הדהד בין קירות המליאה והיה נדמה שהוא נוזף בח"כים של המאה ה-21. "מדינת ישראל", גער בן גוריון, "תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה". המצלמה עברה על פניהם של השרים לבנת ונאמן. "תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין", הזכיר בן-גוריון לגדעון סער ואריאל אטיאס שנקלטו במצלמה. "אנו מושיטים יד שלום ושכנות טובה לכל המדינות השכנות ועמיהן", זעף בן גוריון והמצלמה התמקדה בפניו של בנימין נתניהו, "וקוראים להם לשיתוף פעולה ועזרה הדדית עם העם היהודי העצמאי בארצו".

עוד לפני הנזיפה של המורה בן גוריון הגיעה הנזיפה מהתלמיד התורן. בנאום שלו, דאג הנשיא פרס ללמד את ראש הממשלה נתניהו שיעורים בכלכלה, דיפלומטיה וצדק חברתי. המראה של נתניהו יושב נזוף על כיסאו ומקבל על הראש משני ראשי ממשלה לשעבר, היה פיצוי טלוויזיוני צנוע לאלה שלא מרוצים מתוצאות הבחירות. אבל לא רק נתניהו חטף מהנשיא. ביום שכולו ריטואלים וטקסים, פרס לא ויתר על המסורת המקובלת במעמדים כאלה והשיא עצה לרשעים שמעבר לגבול. "אני מציע לאויבינו שלא לטעות לגבי יכולותינו הגלויות והגנוזות", הוא הכריז. יהודים אף פעם לא מאיימים, הם מציעים הצעות.

ערוץ 10 גייס ליום השידורים הזה את הגישה שאפיינה את הערוץ בסיקור מערכת הבחירות. השידור מותג תחת השם "המטה" ובאולפן ישב צוות התוכנית הקרקסית "מטה הבחירות" - נדב פרי והפאנליסטים חנוך דאום וגדעון לוי. לאורך כל השידור שמרו המגישים באולפן, יחד עם עמנואל רוזן ורביב דרוקר בכנסת, על הגישה המשועשעת, הצינית, המשוחררת והכיפית שאפיינה אותם בשבועות האחרונים. רוב המרואיינים, ח"כים ותיקים או טריים, סירבו לדבר על המו"מ הקואליציוני, על בריתות, בגידות, איומים, תיקים וספינים. הם הסתתרו מאחורי הקלישאות של "יום חג לדמוקרטיה" ו"לא מדברים היום על פוליטיקה" שהתאימו לחולצה המגוהצת ולעניבה החדשה. השידור של ערוץ 10 הוציא את האוויר החם מהקשקושים האלה ולעתים הפך לתחרות פאנצ'ים (חנוך דאום למראה ניצן הורוביץ המסתודד עם הרב שי פירון: "תראו, תוך חצי שעה ניצן סטרייט. הוא מסביר לו עכשיו מהי אשה"). ערוץ 10 עשה מה שהוא צריך לעשות - הוא תקע סיכה והחדיר קצת כיף לא מזיק בנפיחה הממלכתית שמכונה "יום חג לדמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ