חנן פורת: ניצחונו של האיש שהוריש לנו את מפעל ההתנחלויות

"איש אמונים", ערוץ 1, 21:00

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים96
מורן שריר
מורן שריר

הסוף של הסרט "איש אמונים" ידוע כבר בתחילתו. בפתיחת הסרט חנן פורת יושב בחצר ירוקה ביהודה ושומרון ומספר שהוא לא פוחד מהמוות. פורת חולה מאוד, פניו עוותו בידי המחלה ודיבורו עקום אבל הוא נשמע נחוש וצלול בדיוק כמו בקטעי הארכיון המרשימים שלו מימי ההתיישבות הראשונים. הסוף, אם כך, ידוע - בסוף הסרט חנן פורת ימות ומפעל ההתנחלויות יחיה. הרגע הזה, שאכן מגיע, ובו פורת חדל מלהתקיים אבל ההתנחלויות חיות ומשגשגות, הוא הפעם הראשונה שבה מתפצלות דרכיהם.

הסרט "איש אמונים" שביים גיל מזומן, יוצר זהות מוחלטת בין פורת לבין ההתנחלויות ביהודה שומרון ועזה. "חנן פורת", מצהירה הקריינית יעל אבקסיס בתחילת הסרט, "הוא שם נרדף למתנחלי גוש אמונים". מכיוון שהסרט מזדהה באופן מוחלט עם חייו ודרכו של פורת, המשמעות הלוגית היא שהסרט ששודר אתמול בערוץ 1 מזדהה לחלוטין עם ההתנחלות היהודית בשטחים.

ואכן, זהו סרט תדמית אפקטיבי. באמצעות הביוגרפיה של פורת, הסרט מציג בפנינו את מעלותיה של ההתיישבות בשטחים כמו שרוכל מציג שטיחים בשוק. קל להיסחף אחרי החומרים המצולמים - דבוקת מתנחלים רוקדת באמונה גדלה; פורת, לוינגר ואריק שרון לוחשים שירי אהבה לקרקע; הציטוטים מארכיוני העיתונים (גם מ"הארץ"!) שנופלים בקסמי ההתיישבות; הקריינות המשכנעת של יעל אבקסיס, בת ישראל יפה ותמימה כמו משיר של נעמי שמר; דמעות גוש קטיף. החומרים האלה ממכרים, כמו הריח של אדמת השומרון אחרי הגשם, כמו המשיחיות של פורת ולוינגר.

הסרט עושה עבודת הסברה יפה. על ידי יצירת המשוואה "פורת = התנחלויות", הסרט מנסה לשכנע אותנו, למשל, שהמחתרת היהודית היא דוגמה לא מייצגת למתנחלים. הרי פורת התנגד לה ופורת זה ההתיישבות כולה. הסרט בין השאר מציג את הסכמי קמפ דיוויד כבגידה של בגין, וטבח גולדשטיין הוא תגובה ל"חוסר האונים" של הימין בתקופת הסכמי אוסלו.

"איש אמונים". סרט תדמית להתיישבות בשטחים

אל מול החלוצים - פורת, משה "מוישה" לוינגר ומנחם פליקס - ניצבים לאורך הסרט נציגי הממסד הממלכתי. כל העימותים, המשאים ומתנים, התמיכות והבגידות, מתקיימים מול שרים, אלופים, שוטרים, מנהיגי אופוזיציה וראשי ממשלה. חלקם מוצגים בסרט כעוינים, אחרים כמשתפי פעולה (שמעון פרס) ויש גם כאלה שנתנו כתף ואז הפנו את הגב. כך או כך, הקונטרה של המתנחלים תמיד מגיעה מנציגי השלטון. מי שנעדר לחלוטין מהסרט הזה, הם הערבים, שנאלצים לגור בין הישובים להיאחזויות שפורת וחבריו הקימו. בסרט הזה, שנושאו הוא ההתנחלויות, הערבים פשוט לא קיימים. אין עם פלסטיני.

הסרט נגמר בכתובית ניצחון: "בשנת 2012 חיים ביהודה ושומרון כ-350,000 יהודים ב-153 יישובים". הכרעה משכנעת לטובת גאולת ישראל. מה שמשונה זה שלמיטב ידיעתי אוכלוסיית יהודה ושומרון מונה בסך הכל כשני מיליון נפש, פלוס מינוס.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ