היום ההיסטורי של ערוץ הכנסת

הרגע במליאה בו נחשפה פרשת העציר האוסטרלי מתמצת את מטרת ערוץ הכנסת – לקדם את שקיפות השלטון, גם כשהוא מנסה לשלוט מתוך חדרים אטומים

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים41
מורן שריר
מורן שריר

ביוני 1971 ניו יורק טיימס התחיל לפרסם חלקים ממסמכי הפנטגון– ניירות מחקר של מחלקת ההגנה של ארה”ב שחשפה מידע נפיץ על המעורבות האמריקאית בווייטנאם. משרד המשפטים האמריקאי ניסה לבלום את הפרסום תוך שימוש בטיעונים שקשורים, אלא מה, לביטחון המדינה. ניסה והצליח.

חבר הקונגרס מייק גראוול מצא פתרון לעקוף את הגזירה ולהביא את המידע החשוב לציבור. גראוול כינס ישיבה מיוחדת ופשוט קרא את המסמכים, כדי שיירשמו בפרוטוקול הקונגרס ויהפכו נכס ציבורי. הוא ישב לבד בחדר וקרא עמוד אחר עמוד עד שקרס.

אתמול (שלישי) היה פה בארץ רגע טלוויזיוני די יפה. עמד במליאה, מול מצלמות ערוץ הכנסת, ופנה באינטרנט. הידיעה, שפורסמה בבוקר, אומנם הועלמה מהר מאוד, אבל טיבי השתמש בבמה ובזמן שניתנו לו בשביל לחזור על הנקודות העיקריות שלה. השאלה של טיבי, כמו גם השאלות של חברי הכנסת בעניין, אומנם הופנו לשר המשפטים יעקב נאמן אבל הם דיברו לאוזניים אחרות, מחוץ למליאה.

טיבי, גלאון וחנין ידעו שכשהם חוזרים על הפרטים המשונים של הפרשה ההיא, הם מטביעים אותם בפרוטוקולים של הכנסת ועוד יותר חשוב – הם נקלטים במצלמות הטלוויזיה ומשודרים החוצה אל העולם החופשי. משדרי החדשות לא יכלו להתעלם ושידרו את השאלות במלואן, כמו גם את התשובה המגומגמת של השר. לנדב פרי ורומי נוימרק באולפן ערוץ 10 היה אסור להגיד דבר, אז הם פשוט הקרינו את קטע הווידאו מהמליאה ונתנו לחברי הכנסת לדבר בשמם.

כל הסיקור של הרגע הזה היה משונה. פרי ונוימרק, כמו גם יונית לוי בערוץ 2, לא ניסו להסתיר את המבוכה – היה בידיהם קטע וידאו שאסור להם להגיד עליו כלום. עמית סגל וסיוון רהב-מאיר בערוץ 2 שמו דגש, לא במקרה, על שהח”כים מנצלים את החסינות שלהם. רהב-מאיר הודיעה לצופים משום מה ש”בכנסת התנהל דיון לא ממש פוליטי”, וסגל קבע שבדיקת הנושא לא אמורה להיות במליאה. נדמה שחוץ משניהם, כולם הסכימו שיש אבסורד בניסיון לחסום מידע בעידן המידע.

הרגע ההוא במליאה כונה “חריג” ו”משונה”, אבל הוא תמצת את המטרה של ערוץ הכנסת – לקדם את שקיפות השלטון, גם כשהשלטון מנסה לשלוט מתוך חדרים אטומים. הרבה ח”כים חדשים הבטיחו מהפכת שקיפות. מי שהמשיך לצפות בערוץ יכול היה לראות, למשל, את נאום הביכורים של ח”כ רות קלדרון שהפכה את הכנסת לשיעור במכללת עלמא. מהפיכת השקיפות האמיתית, בניגוד לדברי השיר, דווקא כן שודרה בטלוויזיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ