קווין ספייסי בבית הקלפים: גאון ונדיב ואכזר

בית הקלפים, yes Oh, 23:45, הוט וי.או.די

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

בית הקלפים היא דרמה פוליטית מדוברת מאוד שעלתה השבוע במקביל בהוט וביס. נתחיל מהסוף: בית הקלפים מצליחה לעשות רושם של סדרה חשובה למרות שהיא לא באמת כזאת. היא מרתקת, חכמה, אירונית וסוחפת כמו פוליטיקאי דרומי, אבל לא תמצאו בה שכבה נוספת של עומק, כזו שארכיאולוגים יגלו כשיחקרו את ההיסטוריה של הטלוויזיה בעוד שנים.

בית הקלפים מבוססת על סדרה בריטית שגיבורה היה פרנסיס ארקהרט, חבר פרלמנט נכלולי שמטפס לגדולה. הגרסה האמריקאית שלו הוא חבר הקונגרס פרנק אנדרווד (ראשי התיבות FU, כמו "פאק יו"), פוליטיקאי כוחני שיכול לגרום למקיאוולי לחזור לגור אצל ההורים. אנדרווד (קווין ספייסי), הוא לא אדם מרושע, הוא פשוט רציונלי עד בהלה והוא מריח כוח כמו שכלבים מריחים הרואין. אנדרווד, כמו ריצ'רד השלישי של שייקספיר, מדבר ישירות אל הצופים וחולק איתם את המזימות שלו. ריצ'רד השלישי נהרג בקרב לפני יותר מ-500 שנה, רק בשבוע שעבר מצאו את שרידי גופתו מתחת לחניון בעיר לסטר. אנדרווד לא יעשה את הטעות הזאת.

הוא מעוניין ליירט את המועמדות של יריבו לתפקיד מזכיר המדינה, אז הוא שולף מאמר שהיריב פרסם בעיתון קולג' ב-1978. יריבו כתב שם שישראל צריכה לסגת מ"ההתנחלויות הלא חוקיות" ברצועת עזה והגדה המערבית. זה הספיק בשביל לערער את המועמדות. הנציג הישראלי נרעש וטען מול מצלמות החדשות שהמועמד לתפקיד מזכיר המדינה הוא אנטישמי. כשהמועמד ניסה לתקן את הרושם והצהיר על תמיכה לא מסויגת בישראל, הוא תיקן יותר מדי והכעיס את הנציג הפלסטיני שמיהר לכנות אותו "גזען" ו"בור" במסיבת עיתונאים מאולתרת. "זה קל מדי", אמר אנדרווד לעוזר שלו כשצפה ביריבו שוקע בשידור חי בטלוויזיה. המועמדות יורטה, התפקיד נותר פנוי והגיבור שלנו ניקה את הדם מהידיים.

נראה שליוצרי הסדרה אין עניין מיוחד בסכסוך הישראלי-פלסטיני, הם פשוט משתמשים בו ככלי תסריטאי. הגיבור שלנו צריך להפיל את יריבו ולוודא הריגה, אז הוא מחפש עבורו את התהום האיומה ביותר שיש, כזו שאין חזרה ממנה. אם זה היה סרט פעולה, הגיבור היה מפיל את הקורבן מקצה של הר געש אל הלבה הגועשת. אם זו היתה סדרת מדע בדיוני, אז התסריטאים היו זורקים אותו לתוך חור שחור או לקיבה נצחית של יצור זדוני. אלף שנה הוא היה מתעכל שם. מכיוון שבית הקלפים עוסקת בפוליטיקה ודיפלומטיה, יוצרי הסדרה השליכו את הדמות שלהם אל הביצה הטובענית ביותר בעולם, זו שאיש ממנה חי עוד לא חזר - הסכסוך הישראלי-פלסטיני. יש משהו קצת משעשע ודי מדכדך בהכרה שהמצב הבלתי נסבל במזרח התיכון הפך לפונקציה תסריטאית. מתברר שהצרה של אחד היא הפתרון של האחר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ