איך משדרים חדשות בלי להראות את הפנים

טשטוש הפנים בחדשות ערוץ 2 מגיע לאבסורד מוחלט והופך לרדיו מצולם, אבל בטלוויזיה יודעים שאם יתנהגו רגיל גם אנחנו נתנהג

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

משדרי החדשות מגישים לנו את האבסורד שהם רוקחים בלי לגמגם ובלי מעוף. למה שיגמגמו ולאן יעופו? הם הרי רק בבואה שלנו שמקבלים עלינו את החוקים. למשל, כשהם מציעים לנו דיווחים שלמים על אנשים בלי פנים. טשטוש הפנים מגיע לאבסורד מוחלט והופך לרדיו מצולם, אבל בטלוויזיה יודעים שאם יתנהגו רגיל גם אנחנו נתנהג. בכתבה על גבר שהשליך חומצה על בת 16 שלא הסכימה להתחתן אתו, נקטו אמש בערוץ 2 בטכניקת המלך העירום והתנהג כאילו הכל רגיל. הם עוד לא מצאו דרך לייצר כתבה שבה אי אפשר להראות כלום, אז מצלמים כאילו יש מה וכאילו אנחנו רואים.

הכתב מציג תמונה של הנערה כפי שנראתה כמה ימים לפני התקיפה. על המרקע מופיע צילום סטילס מטושטש לחלוטין. אנחנו אמורים לדמיין נערה רגילה, יפה (אנחנו מעדיפים לדמיין יפה) ומאושרת (כדי שיהיה ניגוד בין אז להיום). לאחר מכן מוצגת תמונה של הנערה מהיום. שוב מופיע לפנינו צילום מטושטש לחלוטין. אנחנו מדמיינים את החורבן ולא שואלים את עצמנו לשם מה הוצגו שני הצילומים שלא הוצגו. אחר כך עוברים אל החשוד. גם פניו מטושטשים אבל למרבה המזל הוא תוקף את העיתונאים בבית המשפט ואפשר לעמוד על טיבו. (אחר כך משודר קדימון לתוכנית דה ווייס בו מסבירים לנו ש”המנטור שלומי שבת חש ברע ולא יהיה אתנו הערב”. על המרקע נראה אמבולנס עם אורות מהבהבים מתרחק מהמקום. האמבולנס הוא טשטוש הפנים של שלומי שבת והוא סימן שאנחנו מבינים).
אולי אנחנו נרגשים יותר מאנשים בלי פנים, כי כשהם בלי פנים המסתורין מועצם. הדבר דומה ליחס שלנו לשירותים החשאיים. בעבר, כשאסור היה לצלם ולפרסם את שמם של ראשי המוסד והשב”כ הערצנו אותם יותר. היום כבר יש לנו ביקורת, כי כשיש להם שם ופנים יש להם גם כרס, שיער מקליש ושיקול דעת מפוקפק, לעתים ולכאורה.

עוד אחד בלי פנים שיש לו רק שם הוא סאמר עיסאווי, השובת רעב בכלא מאז אוגוסט. לפי החישוב שלי עברו שבעה חודשים. אוהד חמו דיווח על כוננות גבוהה בשטחים לקראת מחר, על הפגנות מחאה צפויות ואולי גם פריצה לכלא עופר; הוא  אמר שכוחות הבטחון “נערכים להתמודד עם משהו גדול מהרגיל”.  ולסאמר עיסאווי עדיין אין פנים. כשאין פנים אתה יכול להיות גיבור לא אנושי (ראש המוסד) או אויב לא אנושי (סאמר עיסאווי).

למי יש פנים? לבנימין נתניהו, לציפי לבני, לעמיר פרץ, לעמרם מצנע, ליאיר לפיד ולנפתלי בנט. אולי כי להם אין במה להתבייש. למשל עמיר פרץ המנוסה, שעושה הצגה מול המצלמות וניגש ללחוץ את ידו של מצנע. הרי למצנע יש יום הולדת, וההצגה חייבת להימשך!  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ