אורלי וגיא חזרו עם תשובה: חרדים זה רע

“אורלי וגיא חוזרים עם תשובה”, ערוץ 10, 21:00

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

השרה לימור לבנת הציעה אתמול ליוצרי קולנוע להפעיל על עצמם צנזורה עצמית. אמנם אינני יוצרת קולנוע, אבל החלטתי להשתמש בעצה שלה. זה נשמע כמו עצה שנותנים במאפיה כשאומרים למישהו שיש לו משפחה יפה והוא מיד מבין את האיום. בגלל לבנת נמנעתי מלראות את טקס מלכות היופי ואת קדם האירוויזיון. פסטיבל הטראש הנהדר הזה נועד לאנשים שמרשים זאת לעצמם ומוטב כי אגזור על עצמי צנזורה. כפיתי על עצמי את המציאות שהוצגה אצל אורלי וגיא במקום את הנצנצים, בתקווה שלבנת תדע להעריך את זה ביום הדין שלי.  

אורלי וילנאי וגיא מרוז לקחו על עצמם לחפש תשובות לשאלות שנשארו פתוחות. אמש הם סיפרו את סיפורו הטרגי של הכדורגלן אבי כהן שנפגע אנושות בשנת 2010 בתאונת דרכים. אף על פי שהיה לכהן כרטיס אדי שהעיד על כך שהוא מעוניין לתרום את אבריו משפחתו החליטה אחרת. אורלי וגיא חשפו את הסיבות להחלטה לא לפני ששחזרו את אותו יום מר ונמהר שבו נפגע כהן בתאונת דרכים. הסיפור שסיפרו בעזרת בני משפחת כהן הוא סיפור על אנשי דת אפלים שלחשו על אוזנם ושכנעו אותם שלא לתרום. הם הבטיחו כל מיני דברים (שתוך חמישה ימים יעמוד על הרגליים) ואיימו בכל מיני איומים (לנשמה של המת לא תהיה מנוחה).

אורלי וגיא עשו עבודה יסודית, הלכו לרופאים ולרבנים, השתמשו במצלמה נסתרת, דיברו עם בני משפחה וחברים. הם סיפרו סיפור גדול יותר מהסיפור הפרטי של משפחת כהן. הם סיפרו על מדינה שבה רבנים נלחמים באופן אקטיבי בתרומת איברים, אבל הוציאו מהמשוואה את האמונה האמיתית של חלק מהחרדים המתנגדים ובאמצעים פשוטים הפכו אותם לסטריאוטיפ הגרוע ביותר של יהודים.

כשפרופסור ברבש, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, נשאל מי האנשים שהסתובבו בבית החולים הוא ענה “לבושים שחור, חלוק ארוך, זקן מדובלל”. אבל זה עוד כלום לעומת המצלמה הנסתרת שנשלחה לרב יוסף חיים קנייבסקי. הרב ישב על כסאו ונראה מעורפל בגלל הצילום במצלמה הנסתרת. ברקע אמרה וילנאי “הרב מקבל אותנו לאחר תשלום ראשוני”, על המסך קנייבסקי נראה כשהוא דוחס כסף לארנק. ממש הסוחר מוונציה.

אחר כך צולם שליח של הרב שטרח ובא אל המשפחה כדי לשכנע אותם שלא לתרום. הדבר הזה חשוב להם באמת, חשוב כמו שלחלקנו חשוב לתרום איברים, זה לא אמור להפוך אותם לסוכני הרשע. לשם איזון הובא הרב הראשי, הרב עמאר, שאמר את מה שאנחנו אוהבים לשמוע: שאין דבר שעומד בפני פיקוח נפש. כך או כך בישראל של שנת 2013 אנחנו עדיין מתייעצים עם רבנים ומבקשים מהם אישור על החיים ועל המוות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ