המאבק המזרחי לא נצבע בוורוד

הסרט "שוברת קיר" ששודר בערוץ 2 תיאר את דרכה של ויקי שירן שהיתה סמל למאבק בני עדות המזרח לשוויון, בלי לייפות את המציאות

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בסרט המרגש "שוברת קיר", ששודר אמש בערוץ 2, תיאר יצחק חלוצי את דרכה של ויקי שירן, פעילה חברתית פמיניסטית, מזרחית, משוררת, קרימינולוגית וסוציולוגית שהיתה סמל למאבק בני עדות המזרח לשוויון. חלוצי לא רק חוזר אל שירן, שמונה שנים לאחר מותה, אלא שבאמצעותה הוא מזכיר את דרך החתחתים של בני עדות המזרח בארץ הזאת.

בויקי שירן היה משהו שהרגיז רבים. אולי השילוב הבלתי נסבל של היותה משכילה, רהוטה, אשה, מזרחית (ומאוד יפה, אם עוד מותר לומר). היא העיזה לומר דברים שגם היום ישמעו בלתי נסבלים בעיני רבים: "כל מי שחי בשכונת מצוקה, המשמעות של זה היא שהמדינה דפקה אותו. פשוט", וגם "בחברה הישראלית יש אי-שיוויון. האי-שיוויון הוא לא רק מעמדי, יש לו גם צבע".

בסרט עדים רבים: בעלה, הבמאי חיים שירן ובנותיה; הקולנוען בני תורתי; הסופר, המשורר והחוקר סמי שלום שיטרית; המשורר נתן זך; משה קריף, ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית; המשורר ארז ביטון; ועוד.

חלוצי עובר בתבונה מהפרטי לכללי ומציג מורכבות על אף שהוא מראש אוהב את שירן כי זהו גם סרט אישי. הוא פגש את שירן לראשונה בסוף שנות השישים בסדנה לתיאטרון לנוער מיפו, דרום תל אביב ושכונת התקווה. בסדנה הועלו הצגות שהיו קשורות לחוויות של הנערים שהסתכלו על שירן, אז סטודנטית לספרות, בהערצה, היא הבינה באמצעותם את הסיפור שלה והכירה בו.

משמח שחלוצי השכיל שלא ליצור פולחן אישיות והוא לא צובע בוורוד את המאבק המזרחי. הוא מתאר את המאבקים של שירן, למשל בסדרה "עמוד האש", שהציגה נרטיב אשכנזי מוחלט לבניין הארץ, אבל גם את המאבקים בתוך הקשת הדמוקרטית המזרחית מול אלה שהיו, בניגוד לשירן, אנטי-ציונים.

לציונות יש נטייה למשוך את השטיח מתחת למאבקים והיא בהחלט עשתה זאת במאבק של עדות המזרח; עד היום היא עושה את זה היטב. על המצבה של ויקי שירן כתוב "לוחמת חירות, משוררת, אוהבת אדם". היא נפטרה בגיל 57 מסרטן. לקראת סוף הסרט אומר חיים שירן שהיא לא הגשימה את החזון שלה ותוהה "מתי גומרים את החזון".

די בטוח שעוד לא הגיע הרגע. אמש דיווח גיא פינס על "מהפך!" אחוזי הצפייה של תוכנית גמר "אייל גולן קורא לך" היו 26 אחוזים לעומת יותר מ-40 אחוזים בתוכניות דומות, אך מזרחיות פחות. רוב הצופים בגמר היו מזרחיים, מסורתיים ובעלי השכלה תיכונית. פינס ציין שהקהל האשכנזי ראה עצמו מחוץ למסך לערב אחד ושהפער העדתי עדיין כאן גם אם לערב אחד.

חיים שירן סיפר שיצר את סדרת הילדים המיתולוגית "הילדים משכונת חיים" ששודרה בטלוויזיה החינוכית כדי לתת ביטוי לתרבות של עדות המזרח בזמן שהטלוויזיה היתה בועה אשכנזית לבנה. מזל שעכשיו הכל השתנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ