מורן שריר - צרובה
מורן שריר

פרסומת לקוטג’, או לסלקום: ערב הוקרה לחיילים בודדים. לבמה עולה חייל בודד, צנחן ממוצא הודי, או אתיופי. הוא מספר לקהל על ארץ הולדתו. הוא עוצם עיניים ומתאר את הנופים שבצלם גדל - את הרי ההימלאיה, או אגם טאנה. הוא מספר על אמו ואביו שנשארו שם מאחור. העיניים שלו עוד עצומות וכל שאר העיניים באולם נוצצות מהתרגשות, או מעצב.

החייל פוקח עיניים. משני צדדיו עומדים ההורים שלו, שהגיעו במיוחד כדי להפתיע אותו. האבא בחליפה ועניבה, האמא בסארי, או בגלימה מסורתית. הבן נדהם, קורס ויורד לכריעה. הוא מכסה את הפנים שדמעות גדולות שוטפות אותן. אמו ניגשת אליו ומאמצת אותו, הוא שם את הראש שלו על החזה שלה כמו ילד והיא מחבקת אותו, כמו שמחבקים ילד. ברקע שיר של שלמה ארצי, או עידן עמדי. כולנו מתרגשים, כולנו בוכים, כולנו רצים לקנות קוטג’, או סלקום.

ה”פרסומת” הזאת, בגרסה ההודית, שודרה ככתבה לקראת סיום מהדורת החדשות של ערוץ 2. על הכתבה חתומה יעל אודם אבל הידיים ידי יחידת דובר צה”ל – משרד יחסי הציבור הגדול במדינה. בדיוק לפני הכתבה של החייל ההודי, שודרה כתבה שעסקה בנפלי פגזים ברמת הגולן. היא הסתיימה בהודעה הרשמית של “תגובת דובר צה”ל”, אבל העבודה החשובה באמת של יח”צני הצבא מתבטאת במבצעים העלומים שלהם, אלה שהם לא חתומים עליהם. כמו למשל להחדיר כתבה על חייל בודד שפוגש במפתיע את הוריו ההודים בעזרתה הנדיבה של עמותת “אח גדול” (כיפאק היי לחברים ב”אח גדול”!). מי שהטמין את הכתבה הזאת בערוץ 2 ב-20:55 וחזר הביתה בשלום מתעטף בחשאיות וברגשי גאווה.

החייל הבודד בכתבת ערוץ 2. דמעות וחיבוקים בחסות דובר צה”ל

שמו נותר חסוי אבל אנחנו חבים לו תודה גדולה. כאן המקום להצדיע לבחורות ולבחורים בדובר צה”ל ובעמותת “אח גדול”, יום יבוא ונוכל לספר את סיפורם. תפקידם לא מסתכם רק בתגובות לטענות של ארגוני זכויות אדם והודעות לתקשורת כשחיילים נהרגים. משימתם החשובה יותר, והיוקרתית, היא להחדיר לנו לראש שצה”ל הוא ערכי, אסתטי ומתגמל לא פחות מסלקום או קוטג’; שהשירות בו הוא חוויה שמביאה לשיאים של פורקן רגשי; שהשוויון בנטל הוא אחלה; שקורס מ”כים עושים באהבה או לא עושים בכלל.

יידע כל צופה בערוץ 2, שמאחורי כל כתבה שמשווקת את צה”ל – אחד מעשרת הצבאות המוסריים בעולם, בניכוי ערבים וחרדים - כגוף מפנק וכיפי שמביא לאיחוד משפחות, לדמעות אושר וסיפוק מהחיים, עומדת חיילת מדובר צה”ל. או חייל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ