לבקר את המנוח בלי צקצוק דני קושמראי

בשונה מעמיתיהם הישראלים עם מות אמנון דנקנר, המגישים הבריטים לא חסו על מרגרט תאצ'ר והציגו לצופה גם את הסיבות לחגיגות על מותה. בלי צדקנות והטפת מוסר

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים57
מורן שריר
מורן שריר

סיקור מותה של מרגרט תאצ’ר, חדשות סקיי ובי-בי-סי

השבוע הוא שבוע גדול למתפתלים. בימים האחרונים מצאו את עצמם החדים והדעתנים בעיתונאי ישראל בעמדה נפתלת כשהם מנסים להסביר מה היה טיב היחסים שלהם עם אמנון דנקנר שבדיוק מת. אם הוא העליב אותם - האם יגידו שהוא היה גס רוח? אם הוא פיטר אותם בתוך חדר הומה קולגות – האם יגידו שהוא היה אכזר? אם הוא כתב עליהם טקסט שבו שיפד את האמ-אמא שלהם – האם יגידו שהיה מניאק? לא. הם יזיעו ובלבם יקללו את המנוח על שמת דווקא עם גלי החום הראשונים. לבסוף הם יסננו שהיתה בו “מידה של רשעות” ומיד יאזנו עם “אבל הוא היה כותב שנון ומושחז”. אחרי שיתפתלו עוד קצת ויגירו את כל נוזלי הסיכה שלהם, יספרו און-רקורד שהוא היה אדם אשר “אמר את אשר על לבו” ושהיתה לו “שפה ציורית”, או שהוא “לא דפק חשבון” (אבל אותם הוא כן דפק). אם הכתב ימשיך ללחוץ עליהם וישאל על היחסים האישיים עם המנוח, הם ייטפו שאריות עסיס רירי ויחלצו איזה “הוא היה חבר טוב לחבריו” אומלל. לסוף השבעה הם יגיעו עם נקבוביות מרוקנות, מפותלים למוות כשרק כתם שמנוני נשאר מהם.

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
צילום: רויטרס
2 מתוך 10 |
צילום: אי-פי

ואז מרגרט תאצ’ר מתה. תאצ’ר השאירה אחריה עדת סוגדים לצד צבא שונאים. איך מספידים אדם כל כך אהוד ומתועב? מהו הפרוטוקול לסיקור מוות שאמור לשמח כל כך הרבה אזרחים בריטים – מכורי פחם ועד כוכבי פופ (על מוסוליני כתבו פחות שירים שמייחלים למותו. כנראה כי עמד בראש משטר טוטליטרי, ובכל זאת). בערוצי החדשות הבריטיים הנקלטים בארץ – חדשות סקיי ובי-בי-סי עולם – סירבו להתפתל. מהרגע שהודיעו שהברונית הלכה לעולם שכולו הפרטה, שידרו הערוצים האלה ברצף הספדים, ראיונות ותקצירי ביוגרפיה. אלא שהם לא חסו על המנוחה. הם שידרו בלי בעיות את המעמד שבו נשיא השין פיין ג’רי אדמס יצא מביתו אל המצלמות כדי להעניק הספד שכולו גידופים מנומסים; הם הלכו לדבר עם כורי פחם בדימוס, כולל אחד שהדליק סיגר כדי לחגוג; הם גם שידרו תגובה של עובר אורח צעיר במשקפי היפסטר שהודיע לכתב חד וחלק שהוא מאושר ממות הגברת הזקנה.

כל זה בלי צדקנות, בלי הטפת מוסר, בלי הצקצוק הדני קושמראי, בלי הרמת הגבה היונית לויית, בלי “יש גם כאלה”. בפנים חתומות, שמסתירות בוז או הזדהות, סיפרו המגישים על אשה ששינתה את בריטניה. הם לא גילו לנו אם השינוי הוא לטובה או לרעה, את ההחלטה הזאת הם השאירו לאזרחי הממלכה. המגיש בסקיי והמגישה בבי-בי-סי שמרו על פאסון של מר וגברת ברזל.

ההכרזה על מות מרגרט תאצ'ר בערוץ הבי-בי-סי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ