כשלפיד הבטיח לפני שהבין מה

שר האוצר הוא מלך בנושאים תקשורתיים. בנתונים מספריים הוא חלש יותר. הדרך לחשוף אדם לא רציני היא באמצעות רצינות

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

- שר האוצר: "צריך היה לשים בחזרה את היד על ההגה, שמתי יד על ההגה, סידרנו את זה, זה לא היה קל, אני לא כופר בזה שלאנשים לא פשוט".

- עיתונאית: "עכשיו כשאתה נוהג, האם אתה יכול להבטיח לישראלים..."

- שר האוצר: "בהחלט!"

כששר האוצר נשאל אתמול בערוץ 10 אם הוא יכול להבטיח לאזרחי ישראל שבשנים הקרובות לא יהיו יותר העלאות מסים, הוא קודם ענה ורק אז שמע מה הוא יכול או לא יכול להבטיח. בזמן שהוא ירה את התשובה, המראיינת עוד לא סיימה את השאלה; עוד לפני ששר האוצר הבין מה הוא הולך להבטיח – הוא הבטיח.

יאיר לפיד, אני מניח, לא אוהב להבטיח הבטחות שהוא לא יכול לקיים. עובדה שכשהוא שמע את השאלה עד הסוף, הוא בחר בתשובה מתחמקת שנפתחה במלה "תראי". כשהמראיינת, תמר איש שלום, ניסתה לדחוק אותו להבטחה, הוא אמר לה: "אף פוליטיקאי אחראי אף פעם לא מבטיח". יאיר לפיד הוא פוליטיקאי אחראי – אם הוא שר אוצר אחראי זו שאלה אחרת – וכפוליטיקאי אחראי, הוא יודע שהוא צריך להיזהר. אדם שנזהר בהבטחות, הוא אדם שמסור לקיום ההבטחות שלו. אדם שמבטיח עוד לפני שהוא יודע מה הוא מבטיח, הוא אדם שבסך הכל להוט להבטיח.

אפשר להגיד שזו פליטת פה זעירה אבל היא מעידה על אינסטינקט ומה שהתגלה אתמול זה שהאינסטינקט של לפיד הוא קודם כל להבטיח. אתמול בשידור חי, האינסטינקט זינק לפני ששיקול הדעת בלם אותו. באינסטינקט, לפיד לא רוצה "לאתגר", "להיאבק", "להקריב". הוא רוצה לרַצות. להבטיח ואז לבדוק. זאת פוליטיקה הכי ישנה.

ההישג הגדול של לפיד בראיון אתמול היה עצם העובדה שתמר איש שלום ראיינה אותו לבדה. איש שלום היא לא אשת כלכלה יותר מלפיד עצמו ובאולפן היה חסר אדם כמו מתן חודורוב שיבלבל את השר עם נתונים ומספרים. חודורוב הוא אדם שיכול להנחית את "יכולת המכה השנייה" – לענות לשר האוצר עם שאלה עוקבת ולתקן אותו במקרה שהנתונים שהוא מציג מטעים או לא מדויקים. באותה מידה, היחידה שהצליחה לערער את שר האוצר בסבב הראיונות הקודם שלו היתה קרן מרציאנו, כתבת הכלכלה של ערוץ 2. איש שלום העדיפה לסגת לאזורים הקלילים יותר עם שאלות במתנה על ה"לפידומטור" ופרשת הבושם של פרנקל. בנושאים האלה, שהם תקשורת נטו, לפיד הוא מלך. בנתונים, במספרים, הוא חלש יותר.

אי אפשר לערער בדרן עם שאלות בידוריות. הדרך לחשוף אדם לא רציני היא באמצעות רצינות. וזו, היתה בדיוק במידה שמתאימה לשר האוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ