אמנון לוי - מזרחי בעקבות גורלו

הסדרה "השד העדתי" עוסקת בבעיה החברתית הבוערת ביותר. בין אם מדובר בטלוויזיה איכותית או פופוליסטית, נעשית פה טלוויזיה אפקטיבית

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

יש משהו משונה בהתנגדות של כל כך הרבה אנשים, חלקם מזרחים, לנושא הקיפוח המזרחי שאמנון לוי מעלה שוב על הסדר היום. "שוב" זאת מלה חשובה כאן. הסדרה של לוי חשובה מאוד אבל מקוממת המניפולציה הנרקסיסטית של לוי, שגילה את עצמו מחדש כמזרחי ומתנהג כאילו אין היסטוריה. הגיע הזמן לדבר על זה, הוא זעק בפרומואים לסדרה, כאילו שאנחנו חיים לפי זמן אמנון לוי, כאילו שרבים שעסקו ועוסקים בעניין כבר שנים לא היו מעולם.

העובדה שלוי קורא לבעיה השד העדתי מעידה גם היא על סוג הטלוויזיה שהוא עושה. הוא לפעמים מביך, רגשן, מניפולטיבי, אישי כביכול במקום שבו דווקא הסטטיסטיקה מנצחת. הוא מציג את קבוצת ה”לא נחמדים” כקבוצה מיליטנטית, שמזכירה את הפנתרים השחורים ועוקב אחריהם כשהם משנים את שמות הרחובות בתל אביב. במקום רחוב שינקין רחוב הבאבא סאלי, פעולה דקלרטיבית יפה בסך הכל ולוי המיתמם שואל אותם אם לא מטריד אותם שזאת פעולה לא חוקית. מצד שני, הנושא בוער והסגנון המקומם של לוי פחות חשוב, ואולי מדובר דווקא ביתרון שיגרום ליותר אנשים לראות את הדברים הנוראים שעולים מהסדרה. למשל את הנערים מעיירות פיתוח ומדרום תל אביב. את העובדה שהם השלימו עם גורלם, שנראה להם שזהו כוח טבע שרופאים הם אשכנזים והם יהיו פועלים. צפו בפרק השלישי של הסדרה התיעודית "השד העדתי"

לפי הסטטיסטיקה שהציג, מתוך סגל המרצים באוניברסיטאות, 9% מהמרצים מזרחים, מתוך 61 נשיאי אוניברסיטה היה רק נשיא מזרחי אחד, 90% מהשופטים הבכירים הם אשכנזים ובעליון משאירים כסא לאליהו הנביא, הכסא המזרחי למראית עין. מתוך 221 פרסי ישראל שניתנו בתחום התרבות פחות מעשרים ניתנו למזרחים. וכך גם תקציבי התרבות וכן הלאה. מי שמכחיש צריך להסביר את הנתונים המשוגעים האלה. האם לפי דעת המתנגדים המוח המזרחי פחות מפותח? לא מדובר פה בשד עדתי או בשד בכלל, מדובר בבעיה החברתית הכי בוערת בין אם עושים עליה טלוויזיה טובה ובין אם עושים עליה טלוויזיה פופוליסטית. בסופו של דבר אמנון לוי עושה טלוויזיה אפקטיבית. החשוב מכל הוא שכמה שיותר אנשים יצפו באמת שעולה מהנתונים ובמרואיינים המרשימים איתם דיבר. במובן מסוים זוהי אינה סדרה לאשכנזים. חשוב שכמה שיותר מזרחים יצפו בה, שכל הילדים מהפריפריה יצפו בה ויבינו שלא כוח טבע משאיר אותם במצבם.

השד העדתי - מאמרים אחרונים ב"הארץ": השמאל והגזענות כלפי המזרחים (צפי סער) |הפשע: השמעת מוזיקה מזרחית (רועי חסן) | ואולי הילדים לא הועלמו (ירון לונדון) |ההוגים המזרחים שאיש לא זוכר (צפי סער) | על שושנה שבבו שמעתם, נבערים שכמותכם? (בני ציפר)

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ