ש"י עגנון כעלה התאנה של רוממה

בהפקה של הערוץ הראשון שלא צריך להרוויח כסף ולא זקוקים לרייטינג, ניתן להכין סרט גם מחומרים שהיו צריכים להישאר על ריצפת חדר העריכה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

מוקדש לנוות ביתי, חלק א’, 21:00 ערוץ 1

לש"י עגנון בוודאי היה דימיון מפותח. בטח יכול היה לדמיין שיזכה בפרס נובל לספרות או שדיוקנו יתנוסס על שטר של חמישים שקלים. אבל בוודאי לא היה מעלה בדעתו שיהפוך לעלה התאנה של הערוץ הראשון. על כבוד כזה לא חלם והנה במחי סרט אחד הפך באחרונה לדגל האיכות בו הם מנופפים מול האיום בסגירת הערוץ.

העובדה שהציבור לא מעוניין לצפות היא לא תירוץ, תמיד אפשר לומר שהציבור מטומטם ולכן הציבור משלם (את האגרה). לדעתם של אנשי רשות השידור, הם פשוט איכותיים מדי בשביל הציבור נמוך המצח שמעדיף את "האח הגדול". הם, בניגוד לערוץ 2, לא מתעסקים בתוכניות "פורמט נולד" אלא רק בז'אנרים עליונים. הדוגמאות שייתנו לעולם יהיו של תוכניות ריאליטי, אף פעם לא יגידו שיש גם את "עבודה ערבית" או את "שובר שורות". כאילו יש רק שתי אפשרויות לבזבוז כספי ציבור.

ש”י עגנון. כמה עגנון זה יותר מדי?צילום: ערוץ 1

לפני כמה ימים, בתוכנית התרבות החדשה של הערוץ שמנחה מרב בטיטו, הציע רון כחלילי לתרגם את הטקסטים של עגנון לעברית. אולי זה מה שניסתה איטה גליקסברג הבמאית של "מוקדש לנוות ביתי" לעשות. לצורך התרגום, פנתה לערוץ הביוגרפי. הסרט עוסק ביחסים של עגנון ואשתו אסתר, ביחסים עם המצנט זלמן שוקן, במסירות לספרות לצד מיני פרפראות: האם היה לעגנון רומן עם הבת של שלוש והאם באמת נולד בתשעה באב או בילף.

בגלל שמדובר בהפקה של הערוץ הראשון שלא צריך להרוויח כסף ולא זקוק לרייטינג יש לסרט זמן (שני חלקים בני שעה) שלא תמיד עובד לטובתו. לצד חלקים מעניינים ישנם חומרים שהיו צריכים להישאר על ריצפת חדר העריכה. באין פוקוס וקצב, התכבדנו גם במייסעס של מדריכי תיירים בנווה צדק, בניתוח גרפולוגי של כתב היד של אסתר ובשכנה של עגנון שאפתה עוגה ליום הולדתו.

הלשון הייחודית של עגנון נעדרה מהמסיבה, נעדרו גם חוקרי הספרות שהלכה כפופה, רתומה למרכבה המרדדת של הביוגרפי.

אז יופי טופי שהערוץ הראשון משקיע את כספנו בסרט על עגנון (שלא היה טיפוס סימפטי במיוחד). פעם, בשעה של כעס, אמרה עליו אשתו שהוא סופר גדול ותו לא. לפחות עלה התאנה שלו היה ספרות גדולה ולא טלוויזיה בינונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ