"בלאקפיש" - הפער בין עולם הזוהר למציאות האכזרית

הסרט שחושף את התעשייה הנצלנית של פארקי המים, מאפשר למאמנים בדימוס, החיילים לשעבר של המערכת שהתפכחו, לדבר נגדה

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

"בלאקפיש", יס דוקו, 22:00

מיהו הלוויתן מסוג קטלן - יצור רצחני או חתלתול מגודל? תלוי איזה סרט ראיתם. אם אתם זוכרים את "לשחרר את ווילי", אז הקטלן (אורקה) היא חיה חמודה ומגושמת שלא כל כך אוהבת להיות בשבי אבל מסוגלת להיות בייביסטר מקסים לילדים שלכם; אם צפיתם בסרט "אורקה" מ–1977 אז קודם כל מזל טוב – זה סרט מחורבן ממש ובזבזתם שעה וחצי מהחיים. חוץ מזה, בטח יש לכם סיוטים כי על פי הסרט הזה, הקטלן כשמו כן הוא – מכונת רצח אכזרית.

"בלאקפיש" הוא לא סרט לכל המשפחה והוא לא סרט אימה. זהו סרט תיעודי שמציג את הקטלן כחיה שמתקיימת במציאות מורכבת. זה בטח נשמע מובן מאליו אבל זה מהותי משום ש"בלאקפיש" הוא סרט שעוסק בפער בין מצג שווא למציאות לא נעימה. או במלים אחרות – ברווח שבין שובר קופות הוליוודי לסרט דוקומנטרי. צפו בפרומו לסרט:

ב–2010, נטרפה דון ברנצ'ו, מאמנת לוויתנים מפלורידה, בידי ידידה הטוב טיליקום – לוויתן קטלן במשקל 5,400 קילו. המקרה הזה הוא הציר שעליו נשען "בלאקפיש" אבל מהר מאוד מתברר שהמוות של ברנצ'ו הוא רק חלק מסדרה. הסרט חושף היסטוריה ארוכה של אלימות (נאיבית) מצד האורקות כלפי אנשי צוות בפארקי מים. האסון בפלורידה זכה לפרסום ומשך תשומת לב ציבורית אבל הוא לא היחיד ולפי הסרט זה נס שמקרים כאלה לא מתרחשים בכל שבוע.

"בלאקפיש" מציג קטעי ארכיון של מאמני לוויתנים צעירים, שזופים ורטובי תלתלים, שמסבירים באמונה גדולה על העבודה שלהם לצד חבריהם היונקים הגדולים. בין הקטעים האלה, משובצות עדויות עדכניות של אותם מאמנים – כבר פחות צעירים, פחות רטובים והרבה יותר מפוכחים וגם מוכי יגון – שמספרים על השקר הגדול שהם מכרו במשך שנים לציבור, כנציגי פארק המים. הסרט מתקיים בפער הזה, בין העולם הזוהר והמזויף שבו תמיד זורחת השמש והלוויתנים תמיד מאושרים, לבין המציאות המדכדכת. במציאות הזו, חיה תמימה נחטפת ממשפחתה ונשלחת לחיים מלאכותיים באקווריום כשהיא נאלצת לעבור משטר אימונים אכזרי ולבצע תעלולים אינפנטיליים מדי יום.

השואו אוף המלוקק של מופעי הראווה מנסה לטשטש את האכזריות, את ההונאה ואת הגופות שצפות מדי פעם במים – במטרה לגרוף עוד ועוד רווחים. המאמנים בדימוס שמופיעים בסרט הם חיילים לשעבר של המערכת שהתפכחו ועכשיו הם מדברים נגדה. מעבר לחמלה כלפי הלוויתן או השערוריה שבסיכון חיי אדם, אותם עדים פשוט לא מרגישים בנוח עם תעשיית האשליות שבה לקחו חלק. ולכן, "בלאקפיש" הוא סרט סנגוריה על עשייה דוקומנטרית, לא פחות משהוא סרט קטגוריה על פארקי מים נצלניים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ