היום אירופה – מחר העולם

תוכנית כמו "הצגה ראשונה" של חיים אתגר יכולה לתפוס מקום מרכזי על המסך רק בזכות ההידלדלות של תעשיית הטלוויזיה הישראלית

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

"הצגה ראשונה", ערוץ 2, שבת, 18:50 

במגזין הרכילות החדש שלו, ראיין חיים אתגר את נעה תשבי. בין שיחה על הגירושים מבעלה ("הוא בן אדם מקסים, אנחנו חברים טובים") לחבר החדש (הוא לא יהודי!), אתגר שאל על החלק שלה במכירת הסדרה "בטיפול" ל־HBO (וכמובן נשאר רק בגבולות הסכסוך האישי שלה עם חגי לוי). תשבי עצמה אמרה שם שבאמצעות מכירת הסדרה, היא ולוי יצרו תעשייה חדשה בישראל. "ממש ככה – פשוט יצרנו תעשייה", אמרה תשבי בגאווה גלויה, "איפה שלא היתה תעשייה, יש היום תעשייה".

במובן מסוים זה נכון – ההצלחה של סדרות כמו "בטיפול" ו"בני ערובה" בחו"ל, יצרה זירת מסחר חדשה לאנשי טלוויזיה ישראלים. הזכיינים והמפיקים קלטו שיש בעולם פראיירים שמוכנים לשלם יפה על תסריטים ופורמטים מקוריים (יש קטע כזה בעולם הגדול שלא מקובל לגנוב רעיונות). צפו בקטע מתוך הראיון עם נועה תשבי:

מאז היו הצלחות, ונכנס כסף, ואנשים נסעו לפסטיבלים ולהוליווד וישבו בפגישות עם אנשים חשובים וקיבלו אש"ל וכותרות יפות. והיו גם כמה כישלונות (אבל גם משם יצאו קצת כסף ופגישות), והיו טוקסידואים ושטיחים אדומים וגאוות יחידה. הדוגמה הבולטת היא הזכיינית קשת – תמיד הראשונה והמקצועית ביותר – שמפנה את רוב האנרגיות שלה לשוק הבינלאומי והפכה את הקהל הישראלי לקבוצת מיקוד של הפיילוטים שלה, לפני שהם נמכרים לעולם. לכל החגיגה הזאת התווסף גם טעם לוואי ציוני – משהו בין "אנחנו על המפה" של טל ברודי ליהורם גאון ב"מבצע יונתן". היכולות הישראליות הגיעו רחוק והגאווה היתה גדולה. בראיון שנתן לא מזמן, ציטט צביקה הדר מדף המסרים של המעסיקים שלו: "אני מעדיף למכור את הסחורה שלי לגויים מאשר לקנות מהגויים".

אלא שה"תעשייה" החדשה שהוקמה בעקבות חזון תשבי את לוי, באה על חשבון התעשייה הקודמת. כשהאנרגיות מופנות לחו"ל, ותסריטים נבחנים על פי הפוטנציאל הבינלאומי שלהם, השוק המקומי גוסס. לוח השידורים הישראלי מורכב מ–2–3 מפלצות ריאליטי כשמסביבן המון הפקות אולפן דלות תקציב ושאר רוח. המנהלים מקדישים את הזמן ותשומת הלב שלהם לעסקאות בחו"ל ומי שמרוויח מהן הם מעטי מעטים: המפיקים, הסוכנים, עורכי הדין וקומץ יוצרי טלוויזיה שהסתדרו על חוזה מוצלח. כל זה בא על חשבון כותבים, במאים, תפאורנים, תחקירנים, צלמים, נתבים, מאפרים, אנשי סאונד, עורכי וידיאו ועוד. אף תאורן ישראלי, למיטב ידיעתי, לא עבד על ההפקה האמריקאית של "בטיפול".

וכך, בזכות ההידלדלות של תעשיית הטלוויזיה הישראלית, תוכנית כמו "הצגה ראשונה" (לצפייה בתכנית המלאה) של חיים אתגר יכולה לתפוס מקום מרכזי על המסך. אבל על זה הוא לא שאל את תשבי. יותר מעניין אם היא נעלבה כשחגי לוי לכלך עליה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ