אל תשטו באהבה, ולא בכתבי חדשות 2

אמריקה סוערת: טייקון חלקלק, אשמאי זקן נתפס באומרו דברים איומים נגד שחורים. ודווקא בישראל מצקצקים, ולא רק על דבריו. אם כבר אז כבר

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

"חדשות, המהדורה המרכזית", ערוץ 2, 20:00

אמריקה סוערת: טייקון חלקלק, איש עסקים (יהודי), אשמאי זקן ומניאק גנרי, נתפס כשהוא אומר כל מיני דברים איומים נגד שחורים. בישראל, שבה הגזענות כל כך ברורה מאליה עד שהיא כבר סמויה מהעין (בדיוק כמו האוויר שאותו אנחנו נושמים ולא רואים), מדווחים על הסיפור הזה ומצקצקים: באמת לא יפה לדבר ככה על אפרו־אמריקאים או איך שלא מקובל היום להגיד את המלה ההיא שמתחילה ב-כ' ונגמרת ב"וּשים".

"מפריע לי מאוד שאת רוצה להראות לכל העולם שאת מתרועעת עם שחורים", אמר דונלד סטרלינג, הבעלים של קבוצת הכדורסל לוס אנג'לס קליפרס, לחברתו בשיחה שהוקלטה והודלפה ועכשיו מאיימת להביא עליו את סופו. הסיפור הזה חם ומתוק: האדון הלבן שיושב על הקווים בזמן שהפועלים השחורים שלו מזיעים על הפרקט, מתגלה כנבל חשוך. "בת זוגו של דונלד סטרלינג", דיווח בחדשות ערוץ 2 הכתב בן מיטלמן, "הצעירה ממנו ביותר מחצי מאה, וי סטיביאנו, בעצמה ממוצא אפרו־אמריקאי, אישרה שההקלטות אמינות וסירבה להתראיין".

מה מהפרטים שנתן הכתב רלוונטיים לסיפור? האם זה חשוב שהיא "בעצמה ממוצא אפרו־אמריקאי"? (כן, כי הסיפור פה הוא גזענות); האם זה רלוונטי שהיא "צעירה ממנו ביותר מחצי מאה"? הופה, זו כבר שאלה קשה. צפו בקטע מתוך הכתבה:

הפרש הגילים האֵפּי בין הטייקון לבת הזוג שלו עוזר לצייר דמות של זאב - צייד פרגיות שטחי שמתעניין בסממני סטטוס, מצטייד בתכשיטים יקרים (ואנושיים) ולוקה לא רק בגזענות אלא גם בגילנות. הכתב עוסק פה במלאכה ספרותית - הוא בונה דמות באמצעות תיאור סלקטיבי ויעיל של מאפיינים חיצוניים ופרטים ביוגרפיים (צפו במהדורה המלאה).

אזכור הפרש הגילים בין סטרלינג לסטיביאנו מזכיר את הראיון של אילנה דיין עם רקפת רוסק עמינח מהשבוע שעבר. כשדיין שאלה את מנכ"לית בנק לאומי על הקשרים שלה עם טייקונים היא הזכירה לה שהיא התארחה בחתונה הרביעית של עידן עופר. האם מניין חתונותיו של עופר רלוונטי? כן, אם מנסים לבנות דמות של עשיר מפונק שמחליף נשים באופן סדרתי. "ולא תחשבי פעמיים אם נניח, לצורך הדיון שלנו, הוא יחליט להתחתן פעם חמישית ויזמין אותך שוב?", שאלה אותה דיין. איזו שאלה וולגרית. הניסוח הזה יוצא מנקודת הנחה שעידן עופר התחתן עם אהובתו מתוך איזו גחמה ובקרוב הוא יחליף אותה במודל חדש. בדיוק כפי שדונלד סטרלינג תפס לו בחורה צעירה כי הוא גרוטאה חסרת ערכים. ומה אם הם מאוהבים? ומה אם עידן עופר מצא את הנפש התאומה שלו אחרי שלושה ניסיונות? כנראה שעשירים לא יכולים להיות רומנטיקנים. ואולי המסקנה היא שדווקא העיתונאים הם אלה שלא מאמינים באהבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ