הפריים טיים מתחזק את מיתוס האם הישראלית לקראת המלחמה הקרובה

צה"ל הוא הדת הרשמית כאן, ושילושו הקדוש הוא הלוחם, הנופל והאם הקדושה. האחרונה היא השכול והזיכרון, התקווה והבית, ובעיקר הנכונות להמשיך להקריב

רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוגל אלפר

"שש אמהות", 21:00, ערוץ 2

מעמד האם בחברה הישראלית קדוש. היא שולחת את הילד למלחמה ומתפללת לשלומו. אחרי שהרעיפה עליו חום ורוך, והיתה יידישע מאמע, כמו האם מהפרסומת לאבקת המרק, כרכרה סביב התכשיט שלה, העטירה עליו פינוקים ודחפה אוכל לפיו כי הוא בבת עינה ושגשוגו בראש מעייניה. והעמידה סירים וניקתה אחריו ומילאה את החדרים בריח תבשיליה. והוציאה את הכתמים מבגדיו המלוכלכים.

אין כמו השניצל של אמא. אף אחד לא מכין ממולאים כמו אמא שלי. אמא תביא לבסיס את האוכל האהוב עליו ותכין מספיק לכל הפלוגה. אמא תמיד מכינה המון אוכל, יותר מדי. לנדיבותה אין קץ. כשמפחדים קוראים אמאל'ה אבל כשהכדורים שורקים היא לא יכולה להושיע. התוכנית "קולה של אמא" היא מוסד בגלי צה"ל כי היא מסמלת את געגועי החיילים השומרים על המדינה לאם הממתינה להם בקן. מה תכיני לו כשייצא שבת? מיתוס האמהות מטופח כאן כחלק מאתוס לאומי: צה"ל הוא הדת הרשמית, ושילושו הקדוש הוא הלוחם, הנופל והאם הקדושה — שהיא השכול והזיכרון, התקווה והבית, ובעיקר הנכונות להמשיך להקריב למען המולדת. לתת מזרעה למולך.

הטלפון הראשון של נתניהו אחרי הניצחון בבחירות היה למרים פרץ. הוא ניצח בשבילה. היא נהגה לשלות קוצים שחדרו לגוף בנה באימונים ובמבצעים, ולשמור אותם בקופסה. כשתמות תביא אותם לקב"ה. זאת אמא בישראל. היא לאו דווקא מזוהה פוליטית. גם ארגון "ארבע אימהות" התקבל כלגיטימי כשפעל לנסיגה מלבנון בגלל שעשה זאת בשם "הדאגה לילדים הלוחמים". זו תמיד הזווית האמהית בשיח הציבורי. וזה ההקשר התרבותי הרחב שבו משודרת כאן בפריים־טיים של ערוץ 2 "שש אמהות".

האמהות בתוכנית מתקיימות במרחב שבו הן מחויבות ללא הרף לנסח לעצמן את מהות אמהותן ויחסיהן עם ילדיהן, ולחלק לעצמן ציונים. זה המסר העיקרי: אמהות היא מקצוע שאפשר לשפוט את ביצועיו ויש לשאוף להצטיין בו. האם היא נשאית הערכים המשפחתיים. הן מלהגות על קריירה ודיאלוג עם הילדים. אף מלה על תפקידן הפטריוטי. זו האם בעתות שלום. אך במצב חירום תמידי, המלחמה הבאה תמיד קרובה. ויש לתחזק את מיתוס האם. כי שמור לה תפקיד חיוני בה.

שש אמהות. המסר העיקרי: אמהות היא מקצוע שאפשר לשפוט את ביצועיו ויש לשאוף להצטיין בו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ