ארבע שעות במליאת הכנסת - כמו ריאליטי בלי עריכה

המסך היה מלא בשחקנים שחזרו ונאמו על מונופול ותשובה מול שולחן ממשלה ריק משרים. אפילו שהיה ניסיון לייצר קצת אקשן וזום-אין, זה לא עזר: קיבלנו עוד פרק מבאס בעונה חלשה

תרצה פלור
תרצה פלור

דיון במליאה במתווה הגז, ערוץ הכנסת, 10:00–14:00

זה לא אירוע טלוויזיוני פרופר, זה אירוע פוליטי. דיון במליאת הכנסת בימי פגרה במתווה הגז, שבסופו הובטחה גם הצבעה. אבל זה כן היה אירוע טלוויזיוני, עם תסריט, עם דרמה ועם סוף, גם אם לא הפי אנד. כך או כך, המסך היה מלא בשחקנים. הושבעו שני ח"כים חדשים, שר האנרגיה יובל שטייניץ הציג במשך שעה את המתווה, ואחריו שלוש דקות לכל ח"כ. דמוקרטיה זו עבודה קשה.

הח"כים נשאו מונולוגים בעיקר נגד אבל לא רק. גם בעד עוד צינור, בעד גז שיוזרם למערכת החינוך, בעד ביטחון אנרגטי. היו מי שפתחו את דבריהם עם ריהאם דוואבשה, האמא מהכפר דומא שמתה מפצעיה אתמול (שני).

זאת עלילת משנה? התכנסנו כדי לדבר על המיליארדים שמחכים לפרוץ מבטן הלווייתן ולשנות את חיינו. אשה שמתה בשריפה, איך היא קשורה לעתידנו כאן? יש מי שמתעקשים שהיא כן קשורה לעתידנו כאן, ולא רק מצד שמאל.

ארבע שעות במליאה זה ריאליטי לא ערוך. המון חזרות, שוב מונופול, שוב תשובה, שוב מגלים שאין אף שר באולם. הנה שר, אופס, הוא יצא. ולא שלא היו קריאות ביניים או רגעים של התעוררות ואף תדהמה. למשל, כשג'מאל זחאלקה האשים פתאום מעל הדוכן את סתיו שפיר שהיא לא אומרת לו שלום במסדרון ושהיא גזענית ("הימין הקיצוני לפחות בני אדם, אומרים לך שלום, מחייכים לך"), וסתיו שפיר בתורה התפעלה מאנשי הימין שמוותרים בכזו חדווה על נכסי ארץ ישראל, או ינון מגל שהיה חידתי כשדיבר על "טייקוני ההרס והחורבן" עד שחשף מי הם (השמאלנים. הם בכל מקום). והיתה גם אורלי לוי־אבקסיס, הדמות הכי מורכבת: ציפור נדירה שמתנגדת למתווה כאילו היא לא ח"כית של ישראל ביתנו. אבל באופן כללי, יש להודות, דמותו של אורן חזן בלטה בהיעדרה.

נדמה שצלמי ערוץ הכנסת עמלו אתמול להפוך את יום העבודה הזה ליצירה תיעודית עם משמעות ולא לכרוניקה של מתווה ידוע מראש. הם התמקדו בפניו של שטייניץ כשח"כ מיקי רוזנטל טען שהוא הקוסמטיקאית של ביבי, איתרו את שרת המשפטים איילת שקד שישבה בפינה כמו אורחת, חלפו על פני ח"כים השקועים בטלפונים. היה ניסיון לייצר אקשן או לפחות איזה מתח במחזה הזה, אבל גם חלק מהח"כים הודו שהמקהלה מזמרת אבל המתווה יעבור. והוא עבר, כידוע. צלמי ערוץ הכנסת לא הספיקו לתפוס את מי שמחאו לו כפיים.

זה מעניין לראות את הח"כים בעבודה. אבל בסדרת הדוקו־ריאליטי "הנבחרים" זה היה עוד פרק מבאס בעונה חלשה. יהיה המשך, צריך להצביע על העברת הסמכויות של דרעי. אולי בפרק הבא יהיה כוכב אורח. למשל כחלון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ