בני האדם בקלנדיה לא מעניינים את אוהד חמו, רק הרובים שלהם

מכתבתו של חמו אפשר להתרשם שעד לא מזמן הכל היה סבבה בקלנדיה. הוא מדבר עם תושבי המחנה בערבית אבל הוא לא שומע אותם, עושה להם דה־הומניזציה ומפיץ חרדה בקרב צופי ערוץ 2

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוגל אלפר
רוגל אלפר

אוהד חמו במחנה הפליטים קלנדיה, חדשות ערוץ 2

מדהים שאוהד חמו יצא חי ממחנה הפליטים קלנדיה!

הכתבה החריגה המתעדת את ביקורו שם שודרה בחדשות ערוץ 2 ביום ראשון - ממש הרפתקאות אוהד חמו בעורף האויב - ומעוררת מאז עניין ציבורי רב. קלנדיה של חמו היא המקום שממנו תיפתח הרעה. קירותיו מכוסים גרפיטי עם ציורי סכינים והמלה "דקור". חמו מדגיש: "אווירה עוינת, תומכת פיגועים". בכתבות בערוץ 2 אין היסטוריה, אין הקשר, אין תהליך. הכל תמיד התחיל היום בבוקר. האווירה עוינת. העוינות נוצרה יש מאין, עכשיו, בלי סיבה. אפשר להתרשם שעד לא מזמן הכל היה סבבה בקלנדיה. חמו מתמקד ברעולי פנים, אנשי גדודי אל־אקצא, לבושים במדים, חמושים ברובים. "מושאי הערצה לצעירי המחנה", הוא מסביר, "מסעירים את דמיון הנערים כאן". איזה מיליטריסטים הפלסטינים האלה. עוינים ומיליטריסטים. מבאסים. בניגוד לפציפיסטים מאירי הפנים שמתגוררים בבאר שבע, בעופרה ובפסגות. חמו שואל את אחד מרעולי הפנים האם בדעתם להשתמש ברובים. "כן", משיב רעול הפנים, "נשתמש ברובים". הסבטקסט החד־משמעי של חמו ברור: ישראל לא תהיה הראשונה להכניס רובים לסכסוך הזה, כן? הם התחילו! 

חמו מדגיש שכל זה מתרחש "חצי קילומטר ממחסום קלנדיה". אבל מה מתרחש במחסום קלנדיה ולמה הוא שם מלכתחילה – לא מעניין אותו. הוא מבקר רק בבית אחד במחנה, של מחבל שרצח ישראלי בשומרון לפני ארבעה חודשים וביתו מיועד להריסה. הוא לא מבקר באף בית אחר. האנשים שאינם שהידים לא מעניינים אותו. הכיבוש, העוני והייאוש לא מעניינים אותו. הוויית הנערים שדמיונם נסער מאנשי גדודי אל־אקצא לא מעניינת אותו. בני האדם בקלנדיה לא מעניינים אותו כהוא זה. רק הרובים שלהם.

"בבירת ישראל יש כמויות אדירות של נשק", הוא מתריע, ומספק גם צילומי ירי מרובים בשועפט. סבטקסט: תנו לצה"ל לקחת מהם את הרובים, ואל תגידו שלא אמרתי. "המעבר מאבנים וסכינים לפיגועים בירי עלול להיות מהיר מאוד", הוא מסכם. חמו עושה דה־הומניזציה של תושבי המחנה ומפיץ חרדה בקרב צופי ערוץ 2. כל הדוברים בכתבה מדגישים בפניו כי הם תחת מתקפה ומגינים על עצמם. חמו מדבר איתם בערבית. אבל הוא לא שומע אותם. מבחינתו הם אנשים רעים חמושים בנשק, שמתכוונים להשתמש בו נגדו. הוא לא חושב שיש קשר בין המתקפה שבה הם נתונים לדבריהם לבין איומיהם. ישראל היא הקורבן. כשאחד מהם אומר לו: "אין מי שיגן עלינו מלבד עצמנו", זה מתקבל כסתם רטוריקה חלולה. כי חמו לא מתייחס אליו כמי שזקוק להגנה, אלא כתוקפן.

האדם היחיד בכתבה שנראה כזקוק להגנה הוא חמו. מזל שתקיפת עיתונאים זרים זה יותר קטע של צה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ