הטרגדיה של לוסי אהריש

אהריש ניחנה בתכונות נדירות שהפכו אותה למנחה הערבייה היחידה בערוץ 2. אך גם אם תחווה בעתיד הארה לאומית, כדי לשמור על מקומה תמיד תהיה מחויבת להישאר ערבייה מנוטרלת

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רוגל אלפר
רוגל אלפר

שיחת היום, 9:00, ערוץ 2

לוסי אהריש הקדישה אתמול בבוקר שעה ורבע מהתוכנית בהנחייתה לדיון על גל הטרור ועל התמוטטות הדו־קיום בין ערבים ליהודים בישראל. אהריש איננה ערביית המחמד של השמאל הישראלי. היא לא סייד קשוע. היא טענה שאם יהודים פוחדים לבוא ליפו, או חשים שנוצרה להם בעיית אמון עם הערבים בישראל, הרי שעל הערבים בישראל, כולל היא עצמה, לעשות חשבון נפש עם עצמם, לבדוק היכן טעו ולתקן את טעותם. כי, הסבירה אהריש, לערבים טוב בישראל. הם עובדים ולומדים ומשגשגים, וטוב להם. והם צריכים להשמיע את קולם נגד גל הטרור ולהראות ליהודים שטוב להם, כדי שהיהודים לא יפחדו מהם.

לוסי אהריש מדברת על גל הטרור ב"שיחת היום"

איימן עודה, חנין זועבי ואחמד טיבי לא מייצגים את אהריש. את זה היא הבהירה היטב. לטעמה היא הנציגה האמיתית של הרוב הדומם בקרב ערביי ישראל. היא, ולא חברי הכנסת שנבחרו לייצגם. אהריש מדברת כמו מרכז ישראלי. משהו בין הרצוג ללפיד. כלומר, קודם כל שאבו מאזן יפסיק להסית ושהפלסטינים יפסיקו לדקור. והכל התחיל עכשיו בגלל אל־אקצא — שום קשר לייאוש של הפלסטינים מעתידם. היא שיבחה את הגינוי של בוגי יעלון ללינץ' בבאר שבע. אם הוא נובע לדעתה גם מרוח של הסתה נגד ערבים שמנשבת מראש הממשלה, היא לא מצאה לנכון לציין זאת. המושגים "כיבוש" ו"אפרטהייד" לא נכללו אתמול במילון המונחים שלה. היא סבורה שערבים בישראל אמנם סובלים מגזענות — אבל לא יותר מאתיופים ויהודים ממוצא מזרחי. שום דבר מיוחד. הם לא מקופחים בשיטתיות.

ייאמר מיד, אם אהריש היתה מדברת אחרת, לא היתה לה עבודה בערוץ 2. אם היתה מדברת אחרת, איש לא היה מאפשר לה להנחות תוכנית אקטואליה בערוץ 2. זה לא שלאהריש יש ברירה. בחופש הביטוי שניתן לה אין שום מרחב תמרון. אם אהריש תעבור איזה תהליך התפכחות וגילוי עצמי נוסח אברי גלעד ותתחיל להשמיע דעות פלסטיניות לאומיות ולוחמניות — יפטרו אותה על המקום. נראה כי המתינות שלה אותנטית, וכי המזג שלה סולד מרדיקליות. היא חשה בנוח עם יהודים. מדברת כמו יהודים. וגם נראית כמוהם. היא ניחנה בתכונות נדירות וחיוניות שמקלות עליה את ההתמזגות בערוץ 2 ושבזכותן היא המנחה הערבייה היחידה בערוץ הישראלי הממלכתי.

זו כמובן גם הטרגדיה שלה. קל לבוא אליה בטענות כשכותבים ב"הארץ". אבל בתוך ערוץ 2 אין לה ברירה אלא להיות ערבייה שנוטרלה. כל עוד היא רוצה קריירה בטלוויזיה הישראלית, אין לה את הלוקסוס להיות אחרת. וכשהוזכרה אתמול טענתו המופרכת של נתניהו כי המופתי הפלסטיני שכנע את היטלר להשמיד את היהודים, אהריש לא הגיבה. ראש הממשלה מטיל את היוזמה לשואה על עמה, והיא מחרישה. בולעת את רוקה, נושכת את שפתיה. מזל שתיכף פרסומות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ