רוגל אלפר
רוגל אלפר

סיקור המשך המצוד אחר המחבל

סיכום דפיניטיבי של כל הידוע עד כה על גורלו של נשאת מלחם, הרוצח מדיזנגוף: בחשיבה הסתברותית הכי הגיוני להניח שהרוצח כבר נהרג בתאונת דרכים. לאחר פרסום תמונתו העדכנית התקשרו אלפים למשטרה ודיווחו כי הם בטוחים שמעכו ברכבם את המחבל הנמלט. אבל בגלל שעבודת בילוש איננה נסמכת אך ורק על אחוזי היתכנות סטטיסטיים, הורה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן על הכנת המפה האסטרולוגית של מלחם, שקבעה כי הוא צפוי לחטוף קשיש שמתגורר ליד מרכז שוסטר בתחילת 2016. בחשיבה לא הסתברותית, יש להניח כי מלחם נרצח בפיגוע אחר, בדרכו לבצע פיגוע נוסף.

ארדן טען כי מלחם, שמן הסתם התאבד בינתיים, "מתוחכם יותר ממה שחושבים, הוא לא תמים ולא תמהוני". מאוחר יותר התברר כי התכוון למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. ברגע שהשליך המחבל את הטלפון הנייד שלו, אין הרבה שהמשטרה יכולה לעשות כדי לאתרו. ובכל זאת, ידוע שהצליח לחמוק ליהודה ושומרון, או לצפון. למסקנה הזו הגיעה המשטרה לאחר שחקירתה העלתה כי באזורים אלה מתגודדים ריכוזים גדולים של ערבים.

מה שבטוח, מלחם כבר לא בתל אביב. ולראיה, המשטרה תיגברה את כוחותיה בעיר — מחשש שינסה לשוב אליה במטרה לבצע פיגוע נוסף. כשאלשיך הכריז שאפשר להוריד את המתח בגוש דן, הוא נקט בלוחמה פסיכולוגית ערמומית כלפי המחבל, וניסה לגרום לו לחשוב שגוש דן הוא מטרה רכה כדי שיתפתה לשוב אליו. אביו של המחבל נעצר כדי להפעיל עליו לחץ להסגיר עצמו. אם לא יעשה זאת, יבטל נתניהו את העברת עשרה מיליארד השקלים שהוקצו להשקעה בחברה הערבית. המעצר מאותת למחבל שלמשטרה אין מושג איפה הוא, בתקווה שינהג בפזיזות ובזחיחות. אבל המשטרה יודעת היטב איפה הוא. אבל נמנעת מלעצור אותו. כדי לא לחשוף בפניו את הידוע לה ולסכן את יעילות החקירה.

אלשיך עודד את הציבור להמשיך להצביע על אנשים שאינם מלחם במחשבה שהם כן מלחם, כי "אולי הצבעה כזו תוליד איזה מחבל או דוקר אחר". פעולת ההצבעה על אדם כמחבל הופכת אותו למחבל: "מולידה" מתוכו את המחבל שהוא לא ידע שנמצא בתוכו. מדובר במנגנון לאיתור מוקדם של אנשים שבעתיד יזממו לבצע פעולת טרור, כמו הפרה־קוגניציה ב"דו"ח מיוחד" של שפילברג. אלשיך אף ניסה לעורר את קנאתו של מלחם, שממשיך בינתיים בשגרת חייו, תוך הקפדה על ערנות. "אין לנו רק מחבל אחד", הכריז. אם מלחם לא יימצא במהרה, תפנה המשטרה את תשומת לבה למחבלים אחרים. גם בערוץ 2 הוא כבר לא פותח מהדורה. ככה זה: ייתן — יקבל; לא ייתן — לא יקבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ