בישראל יותר מוסרי לייצא נשק מקנאביס

התדמית של ישראל לא משהו. יוצאי שירותי הביטחון שלה מייצאים ידע ביטחוני לכל משלם. זה מוסרי, ואילו לייצא קנאביס לחולי סרטן - זה לא. לפעמים מתקבלת תחושה שהפתרון היחיד הוא אנרכיה

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידולי קנאביס, מתוך "מבט שני"
רוגל אלפר
רוגל אלפר

"סמים פוליטיים - מבט שני", 21:00, ערוץ 1

לפעמים מתקבלת תחושה שהפתרון היחיד בשביל האזרח הישראלי הוא פשוט אנרכיה.

הערבה היא ארץ תלאובות. מתי מעט מאזרחי ישראל רוצים לחיות שם, בישימון הצחיח ההוא. החקלאות בערבה במשבר. כבר לא משתלם לגדל פלפלים וחצילים. כן משתלם לגדל קנאביס לצרכים רפואיים, והמפ לצרכים תעשייתיים — ולייצא את התוצרת. אם חקלאי הערבה לא יקבלו היתר לגידול קנאביס והמפ, הם ייאלצו לפשוט רגל או להגר למדינות אחרות. אבל הממשלה אומרת לא. הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, גוף ממשלתי, טוענת שקנאביס זה סם. ושאסור שישראל תייצא סמים. כי זה לא מוסרי. ולא ערכי. ויפגע בתדמית שלה.

התדמית של ישראל ממילא לא משהו. בגלל ההתנחלויות והאפרטהייד. והיא אחת מיצואניות הנשק הגדולות בעולם. ויוצאי שירותי הביטחון שלה מייצאים ידע וייעוץ ביטחוני לכל קולונל שמשלם. זה מוסרי. זה ערכי. ואילו לייצא קנאביס לחולי סרטן והמפ לתעשייה — זה לא מוסרי ולא ערכי. כיצד אמורים לנהוג חקלאי הערבה נוכח האבסורד המגוחך הזה? הם אזרחים שומרי חוק. הם פועלים בדרכים ממלכתיות. הם מטריחים עצמם לוועדות. ושם הם שומעים את נציג המשטרה טוען שאין לאשר גידול המפ (שמוסכם על הכל שכלל איננו סם), כי אז יהיה קשה הרבה יותר לעצור מעשני ג'וינטים. בגלל דמיונו של ההמפ החוקי לקנאביס הלא חוקי, יש לאסור את הפקתו. עוד איוולת. ובינתיים עומדות החממות בערבה ריקות. קנדה וצ'כיה מבקשות לייבא קנאביס מישראל. והממשלה לא מרשה לחקלאים לגדל אותו.

מתוך "סמים פוליטיים"קרדיט: מבט שני, ערוץ 1

ולמה הקנאביס לא חוקי? החוק לא משקף את הנורמה החברתית. ג'וינטים לצרכי התרגעות וכיף הם המכנה המשותף האמיתי היחיד של הציונות הדתית בגוש עציון, הבורגנות החילונית, השיכונים בפריפריה והתל אביבים. החוק מנותק לגמרי מהמציאות, מונע מישראלים לחיות את אורח חייהם בלי להיחשב פושעים, ומסכל את מאמצי חקלאי הערבה הסיזיפיים להתפרנס ביושר. מאיפה שלא בוחנים את הסיפור הזה, אין בו שום היגיון.

אבל זה לא נגמר בישראל 2016 עד שאורן חזן דיבר. בוועדה למלחמה בסמים בכנסת יושב הח"כ שלפי תחקיר חדשות ערוץ 2 צרך סמים קשים כשניהל קזינו בבורגס, וטוען שגידול קנאביס רפואי והמפ מהווה "פתח לסכנה גדולה לחברה הישראלית". חזן חבר כחוק בבית המחוקקים. ופרדוקסלית, חברותו בכנסת היא חותמת חוקית לאנרכיה. כי הוא דוגמה חיה למימוש מימרת "איש הישר בעיניו יעשה". זו פשיטת רגל מוחלטת של השיטה, שאיננה עובדת בשביל חקלאי הערבה. יכול להיות שתקוותם היחידה היא שצה"ל יפתח נשק מהמפ. כל המכשולים הרגולטוריים יוסרו במהירות וביעילות. ומיליציות שטובחות שבטים באפריקה יצטיידו בתת־מקלעים עם כדורים מהמפ תוצרת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ