שני ליטמן
שני ליטמן
שני ליטמן
שני ליטמן

בית הקלפים, עונה 4. יס, הוט, נטפליקס, סלקום

בעונה הקודמת של בית הקלפים נגזרו ממנה לא מעט דימויים לפוליטיקה הישראלית, גם בגלל הסמיכות למערכת הבחירות אצלנו. זוכרים? זה היה לפני כמעט שנה. היינו יפים ותמימים. בימים ההם כל תכסיס מלוכלך, שקר בוטה וחיסול פוליטי נראו כמעט חביבים ומתקבלים על הדעת, כי הם הזכירו לנו איזה מהלך תסריטאי מבריק מהסדרה. ולהפך. לא ייאמן שרק שנה עברה מאז שקיבלנו את קונסטלציית הגורמים השמימיים שמחלחלים בעדינות של ממותה מורעבת אל מרקם חיינו — בנט, רגב, שקד, ארדן, והמאור הגדול, נתניהו. הם בטלוויזיה, אבל העונה שלהם איכשהו לא נגמרת אף פעם.

קלייר ופרנסיס אנדרווד, גיבורי בית הקלפים הדמיוני, חוזרים אל המסכים בזמן הפריימריז הלוהטים בארה"ב. גם אצלם בסדרה יש פריימריז, ופרנסיס הוא נשיא מכהן שמנסה לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית, כדי לרוץ שוב לנשיאות. כמו לפני שנה כך גם עכשיו, מי שרוצה לחוש עצמו בארה"ב יכול להזריק פרק אחרי פרק של בית הקלפים לווריד, כי המהלכים התסריטאיים מרתקים, הגזרות מושלמות והשמלות תפורות היטב. אפשר גם לקנח בעזרת סמי ההזיה שמחולקים לנו במהדורות החדשות, מהן עולה לעתים הרושם שאם נתאמץ עוד קצת נוכל לעזור לסנדרס לגבור על קלינטון, ואם לא, נצא לקרב כדי שטראמפ לא ינצח. או שכן ינצח, תלוי איך את אוהבת את הסטייק שלך. מדי בוקר אני מחפשת את ההודעה לבוחר בתיבת הדואר, לשווא. לא הודיעו לי עדיין אם אני זכאית להצביע בדרום קרוליינה או במיין.

גם בעונה הרביעית של בית הקלפים, כמו בעונות הקודמות, הדמוקרטיה היא רק למראית עין. אבל הפעם, מאבק הכוחות עובר מהזירה החיצונית שסובבת את בני הזוג אנדרווד, אל ביתם פנימה. נראה שיוצרי הסדרה הגיעו למסקנה שהם כבר לימדו אותנו כל מה שאפשר על הפוליטיקה, כלומר, על הלכלוך, האגו והאינטרסנטיות שעומדים בבסיסה, והחליטו לחשוף אותם המנגנונים בדיוק שעומדים בבסיס הזוגיות — לכלוך, אגו ואינטרסנטיות. זו אמירה שהרבה יותר קשה לשאת מביקורת על העולם הפוליטי, והיא פוגעת ישר בקרביים — הקרובים והאהובים ביותר, הם אלה שרוחשים זה לזה את השנאה היוקדת ביותר. בית הקלפים השברירי הוא כבר לא המבנה השלטוני, אלא המבנה הזוגי. "מקבת" של שייקספיר תמיד היה שם ברקע, ועכשיו זוכה גם לאזכורים כמעט מפורשים מדי, כאשר דם מתחיל לזרום בברזים. רמות השנאה שהושקעו ביריבים פוליטים הם כאין וכאפס לעומת התיעוב והרצחנות שרוחשים האנדרוודים זה לזה, ויש בזה משהו הרבה יותר מפחיד ומענג מכל סיפור שחיתות וספין במרוץ הפוליטי שגדשו את הסדרה בעונות הקודמות. יש להניח שזה גם ייגמר הרבה יותר גרוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ