"משחקי הכס": מלחמה ושלום

המלחמה תמיד בפתח כשמדובר ב"משחקי הכס", אבל הפעם נראה שכולם רציניים בנוגע לזה ומצחצחים חרבות לקראת קרב גדול שעתיד לפרוץ. עד שזה יקרה אנחנו נהנים מהמון טינה בטירת שחור ומאיחוד בין הסטארקים

גל סידס, עכבר העיר | צילומים: Helen Sloan, באדיבות yes
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גל סידס, עכבר העיר | צילומים: Helen Sloan, באדיבות yes

מלחמה בפתח? "משחקי הכס"

אם בשבוע שעבר קיבלנו פרק עמוס בקווי העלילה מרחבי הממלכה (ומעבר לה), השבוע הגיע הזמן להתמקד בכמה נקודות חשובות. אך אל חשש, הפרק הזה קידם אותנו לא פחות בהבנת המקום אליו הולכת הסדרה, כיוון שיש דבר משותף בין כי כל מי שראינו בפרק הזה – כולם רוצים מלחמה! כלומר, חוץ מטיריון לאניסטר, אבל אל תדאגו לו.

» משחקי הכס 6 - כל הביקורות» בפרק הקודם: האם ג'ון סנואו הוא בעצם ישו?» מה טל טלמון למדה מ"מחוברים"? ראיון» מדור טלוויזיה - כל הכתבות והראיונות

כמה טוב שבאת הביתה

החלק הראשון של הפרק, לפחות עד חציו, מוקדש אך ורק לחזרתם של כל מיני אנשים לכל מיני מקומות. מרגש מאוד, אין ספק. אבל ברצינות, כנראה שלכולן (חוץ מאחת) יהיו השלכות אלימות ביותר בהמשך. הפרק מתחיל כמובן בקאסל בלאק, שם נפרדנו בפעם אחרונה מג'ון יקירנו, שעה שאמר תודה על כלום ונתראה אף פעם. משום מה קיבלנו את התחושה שהמפקד לשעבר כבר יצא לדרך, אבל לא, הוא עדיין שם. איזה כיף לפגוש גם את סנסה החבוטה מגיעה סוף סוף לחוף מבטחים. לא עובר זמן רב עד שסנסה וג'ון מגיעים למסקנה ש"יש מצב שאנחנו צריכים לעשות משהו בנוגע לווינטרפל" - תחושה שמתחזקת אחרי מכתב הנאצה שמגיע מרמזי (ועוד נדון בו בהמשך).

איחוד מרגש וזה. סאנסה וג'ון סנואו

לא לגמרי ברור מהם יחסי הכוחות כרגע בטירת שחור - יש את ג'ון שחזר מהמתים, אבל לא רוצה לנהל את העניינים יותר, את הפראיים שסביר להניח שישמעו רק בקולו, וכמה אנשי משמר שכרגע אפילו להם לא ברור מה מתרחש סביבם. בין כל אלה מסתובבת גם מכשפה אדומה (או שלא) שמסוגלת להעיר אנשים מהמתים, ומצהירה על נאמנותה הבלעדית לג'ון. מי שבהחלט מוסיפה לאווירת האיבה בקאסל בלאק היא ליידי בריאן הלוחמת המהוללת, שלא ממש סלחה למליסנדרה על שהרגה את רנלי שלה בסצנת השד מהתחת הבלתי נשכחת. לתוך משולש הטינה הזה אפשר להוסיף גם את סר דאבוס, שרק עכשיו הבין שסטאניס וכל צבאו נפלו בקרב מול הבולטונים, ועוד מעט יבין מה קרה לשירין הקטנה.

בינתיים בעמק - רובין ארין האידיוט, שעדיין היה יונק מהשד של אמא שלו אם בייליש לא היה זורק אותה מדלת הירח, משחק לו בחץ בקשת בחצר וזוכה לביקור מפתיע, נכון! בייליש בכבודו ובעצמו, שבאמצעות כמה משפטים בודדים מוציא את כל בית ארין (כולל כל הבתים שתחתיו) למלחמה נגד הבולטונים! טו-שה לבייליש! לא רק על המהירות, אלא גם האלגנטיות.

עכשיו החלק האהוב על כולנו: פינת הספקולציות! פיטר בייליש העניק את סנסה לבולטונים מלכתחילה. למה? והכן, היה נראה שהוא פשוט מעניק מנחת שלום לרוז בולטון תוך שהוא בוגד בלאניסטרים למענו) ומציע לו חיים של שלווה בצפון - בייליש בעמק ובולטון בווינטרפל. אולם העמק לבד לא יספק את בייליש (שכבר הוגדר בעבר על ידי לורד ואריז כ"איש הכי מסוכן בממלכה"). אם לבייליש יש את צבא העמק (ויש לו), ובמידה ויצליח לאחד כוחות עם מי שנמצא בטירת שחור, הרי שנמצא מי שיוכל לנצח את רמזי בולטון, ולהפוך להיות שליט הצפון (אנחנו מדברים על האיש שהיה פעם סרסור בקינגז לנדינג, כן?).

שליט הצפון הבא? לורד בייליש

אם כבר הזכרנו את רמזי, העריץ לבית בולטון מתחיל לאבד את סבלנותו. זה רק מזל שהוא עוד לא התפנה לטפל בריקון הקטן. אושה, לעומת זאת, כבר קיבלה את שלה. אפשר לשער שריקון יישאר בחיים עד שרמזי יקבל את מה שהוא רוצה, ומה זה? ובכן, האיש הכי משוגע בשבע הממלכות ויקיר המדור, רוצה את סנסה בחזרה, ולא? הוא יגיע עם צבאו לחומה ויפצח בקרנבל של הרג וסבל. מה שרמזי לא יודע זה שהוא עלול ליפול לתוך תרגיל המלקחיים הישן עם צבא העמק שיתכנס נגדו בכל רגע, צבא שעשוי להגיע בכמותו המקסימלית לכמה עשרות אלפי אנשים. בכל מקרה, כשהיום של רמזי יגיע (ובטוח שהוא יגיע), מובטח לנו אחד הרגעים הנפלאים בסדרה.

חזרה שלישית וכיפית (אבל כנראה הכי משעממת מכולן) היא של תיאון האומלל לאיי הברזל, שם הוא פוגש באחותו היקרה. ממש עצוב לראות אותו, בעיקר בגלל שהוא כבר מזמן לא בשבי, אז אפשר לצפות שהבן אדם יתקלח קצת או לפחות יחליף בגדים. אחותו יארה לא מקבלת אותו בזרועות פתוחות, אבל זה בסדר יארה, את תשלטי, תיאון רק רוצה קצת שקט.

גאווה ישראלית

ובמעבר חד לאיש שלנו מעבר לים - יוסף סוויד, שכפי שכמובטח בטרילר, אכן מופיע בסדרה בתפקיד שיש בו טקסט של ממש. הוא מגיע כנציג העבדים הממורמרים שחזרו לעבדות, מאחר שטיריון חפץ בשקט. טוב, זאת לא ממש אשמתו של טיריון, אבל האח הערמומי לבית לאניסטר למד כבר מזמן שלפעמים עדיף לא להיכנס לקרב, ושפוליטיקה ולעיתים תחבולה הן פתרון עדיף.

קפץ לאיים על טיריון. יוסף סוויד ב"משחקי הכס":

טיריון רוצה לפגוע לבני ההפייה בכיס ולכן הוא מכנס את כל עשירי הערים הסמוכות, אלה שמממנים את בני ההרפיה, ומציע להם פתרון חלופי - לשחרר את העבדים בתהליך שיארך שבע שנים ויהיה מסודר ורווחי לכולם. זה קצת מבלבל אחרי שכבר ראינו את טיריון משחרר את הדרקונים, אבל אולי חוסר הרצון שלהם לשתף פעולה הוביל אותו לפתרון הזה, שסביר להניח שיקנה לו שקט לפחות עד שדינאריז תחזור (וכנראה לא לבד). מצד שני קיימת גם האפשרות שנערות הליווי הנחמדות שטיריון שכר כדי לבדר את עשירי הערים, הן מהסוג שבמקום סיגריה אחרי הסקס, מעדיפות לשסף גרון. נראה בהמשך.

רוצים שינוי

בקינגס לנדינג אנחנו לומדים עוד על הדרוד העליון. נראה שהזקן המלוכלך הזה מסובב את כל העיר על האצבע הקטנה שלו, שעה שהוא משתמש בשיטות לשבירת עצורים שלמד כנראה מהאמריקאים - "כולם יתייחסו אליך נורא ואני אהיה הזקן החביב ומלא התובנות". טומן, מרג'רי ואפילו סרסיי בזמנו, כבר שמעו בחיוך זחוח שלו כמה הוא לא רוצה שיהיה להם רע, אבל פשוט ככה זה צריך להיות. סרסיי אמנם לא קנתה את זה, אבל השבוע ראינו אפילו על העיניים של מרג'רי היפה את אותו מבט חצי מהופנט, קצת כמו טומן לפניה. המלך הצעיר, אגב, שמע עוד כמה דברים באותה הפגישה עם הדרור העליון. מה הוא שמע בדיוק? אפשר רק לנחש (ההורים שלך אחים? אתה לא באמת באראתיון? סתם זורקים ניחושים).

בדרך לאבד את זה? מרג'רי טיירל

אחרי שסרסיי איבדה את כל מה שהיה לה, הדבר היחיד שנשאר לה זה להיות אמו של מלך מצ'וקמק עם אפס החלטות. בינתיים היא מחממת את אולנה טיירל ומבטיחה לה שאם לא תדאג להצעיד את הצבא המפואר שלה לקינגז לנדינג בהקדם, נכדתה האהובה מרג'רי, תאלץ גם היא לצעוד ברחבי עיר בחליפת יום ההולדת שלה. בקיצור, סרסיי לא מסתפקת במשמר המלך ובצבא לניסטר, ומצרפת לכוחותיה גם את צבא טיירל במלחמה נגד מסדר הדרורים. בכלל, נראה כאילו כל מי שמופיע בפרק פשוט מנסה לגייס לעצמו צבא. מדהים.

גם לכם נהיה חם? דאינריז מדליקה

ואגב גיוסים, הנה עוד תחזית שהמדור צדק בה מההתחלה: דאני הו דאני, איזו אישה, איך היא יודעת לספק את הסחורה. מי אתם חושבים שאתם חבורת פרימטיבים על סוסים מול אם הדרקונים? לדאיינריז שלנו הייתה תכנית, כך מתברר. היא הרי זוכרת איך משתלטים על חאלאסרים - פשוט הורגים את החאל הקודם. אז בעצם למה לא להרוג את כולם בבת אחת? בכיף! הלא נשרפת ניצלה את הזלזול המוחלט בתקנות בטיחות באש במקדש הדוש חלין וגרמה לחאלים להתחמם עוד קצת. דאני מנזצלת את הפירוטכניקה והאש כדי לדפוק אחושילינג יציאה שמזכירה לכולנו שוב מי אחראית לאש ב"שיר של אש ושל קרח". והמדור? הוא רק מזכיר בצנעה שאמרנו לכם לפני חודש שסביר להניח שדאני תחזור למירין על סוס.

"משחקי הכס - עונה 6", יום שני ב-22:00, yes Oh

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ